Dacia Duster, Bir araba bu kadar kötü pazarlanabilir

Aralık ayında Dacia’nın ilk SUV modeli Duster‘in geleceğini Tuning53‘ten duyurmuştum. Aradan geçen 4 ayda firma yetkilileri doğru dürüst bilgiyi kamuoyuna sunamadı. Sadece web sitelerinin Basın Bülteni kısmından birkaç haber verdiler. Dacia’nın bu 4×4 modelinin pazarda çok ciddi bir yer edineceğini hatta liderliğe yükseleceğini adım gibi biliyorum.

Firma gazete, dergi ve büyük internet sitelerine reklam veriyor. Reklamlara tıklayanların karşılarına çıkan sayfa markanın iletişim formu. Şimdi düşünüyorum da internette sadece haber okuyan, markalarının sitelerini gezen kitle bu iletişim formunu doldurup neden haber beklesin. Birçoğu e-posta kullanmayı bile bilmiyordur.

Tuning53’te araç için yazılan yorumların neredeyse tamamı olumlu, birçok kişi aracı almaya karar verdiğini yazmış. Bir kısmı da firmadan yeterli bilgiyi alamadığını, araç hakkında öğrenmek istedikleri olduğunu yazmış. Satarken bu kadar ilgisiz iseler satın aldıktan sonra hiç ilgilenmeyeceklerini düşünenler var.

Artık insanların bayi bayi gezmediği herkesin malumu. Bunu ikinci el oto pazarlarının ve plazaların 5-6 sene öncesi durumu ile karşılaştırarak görmek mümkün. Benzer şekilde şekilde ikinci el araba sitelerinin ve markaların internet sitelerinin Alexa verilerine de bakabirsiniz. Birçoğunun Alexa değeri 100.000’in altında. Yani aşağı yukarı günde 10.000 kişi sayfalarını ziyaret ediyor. Sayfası günde 10.000 kişi alan markaların birçoğu senede 10.000 araç satamıyor bile.

Demem o dur ki otomobil markaları web sitelerini güncel tutması altın kural. Yeni modelleri hakkında bilgileri firmanın global sayfası ile eş zamanlı olarak web sayfalarına koymaları lazım. Türkiye’yi ilgilendirmez deyip konsept otomobiller hakkında bilgi vermekten kaçınmasınlar. Çünkü ne eskisi gibi otomobil dergisi satılıyor ne de gazetelerde otomobillere yeterli ilgi gösteriliyor.

Dacia Duster ile ilgili Tuning53 içerikleri.

14 Comments on “Dacia Duster, Bir araba bu kadar kötü pazarlanabilir

 1. Dacia Duster ne zaman bayilere gelecek diye merak edenler için bugün Dacia’dan bir haber geldi.

  26 Nisan 2010’da bayilere geliyormuş. Gidip test edilebilirmiş. 4×4 versiyonu ise senenin son çeyreğinde geliyor.

  Fazla naz aşık usandırır misali Dacia önemli bir satış rakamını kaçırdı malesef.

 2. Hyundai Tuscon ile Kia Sportage’den esinlenilerek hayata geçirilmiş bir araç gibime geldi. Reklamları televizyonlarda dönüyor,büyük merak uyandırdı ama dediğin gibi müşteriler resmi bilgilerden malesef mahrum. Web sayfa ve bayi ağlarını elden geçirmeliler.

 3. Valla 55bin bütçem var Qashqai’de param yetiyor ama bu aracı alıcam 😉 süper araç 2011 ‘ler bu arada Temmuzda geliyor arkadaşlar bilginize!!

  Neden şuanda pek araç dacia duster’a ait, cünki avrupa bu araca doymamış, fabrika üretimleri şuan tüm avrupaya çalışmakta,bu partlardan sonra Temmuz içinde Türkiye’ye gelicek araçlar..

 4. merhaba 1.5 DCİ 110 beygir ful donanım laurette esp li aracimda.ABS-EBD-EBA-ESC-CSV-ASR-EBV-AFU Sistemleri ve bu sistemleri kullanan ESP sistemi var. Bu sistemlere rin uyarlanması ile hiçbir araçta olmiyan AWD (Auto modu), ve 4WD lock (diferansiyel kilitli 4X4 ) sistemi var asfalta yağmur sularında,hafıf karda,buzda yani kaygan olması muhtemel asfalt yollarda auto modu seçilerek AWD sistemidir diger araçlara göre yere 2.26 kat daha iyi basarsiniz 4 tekerlek yük dagılımı ile. diger araçlar sizin gibi saglam gidemediklerinden arkanızdan baka kalırlar araçlarına güvenip gaz basamazlar bu nedenle siz asfaltta kralsınız . Sadece asfalttamı Alın aracınızı 4 WD lock moduna en kötü dag arazi ve zorlu tüm yollarda kar dahil diger araçların zincir taktığı yerlerden zincirsiz geçin hayretler içinde baka kalsınlar evet yine kral sizsiniz. Bir araçla iki araç sahibisiniz bu herkese nasıp olmaz sadece ful donanım duster sahipleri bunu bilirler .şehir içindeyse alın 2WD moduna yakıtınız az olsun yerede diger araçlara göre 1.6 kat saglam basın , alın size bol bol artı avantajlar. Sevgiyle hoşçakalın laztayfun.

 5. @laztayfun,

  Bu sayfa ile birlikte tuning53.com sayfasınında sahibiyim. Diğer sitemede sürekli bu tür yorumlar yazıyordunuz. Siz Dacia’a görevli yada çalışan mısınız?

  Teşekkürler.

 6. merhaba 1.5 DCİ 110 beygir ful donanım laurette esp li aracimda.ABS-EBD-EBA-ESC-CSV-ASR-EBV-AFU Sistemleri ve bu sistemleri kullanan ESP sistemi var. Bu sistemlere rin uyarlanması ile hiçbir araçta olmiyan iki adet 4 çeker sistemi olan AWD (Auto modu), ve 4WD lock (diferansiyel kilitli 4X4 ) sistemlerinin ikiside var asfalta yağmur sularında,hafıf karda,buzda yani kaygan olması muhtemel asfalt yollarda auto modu seçilerek AWD sistemidir diger araçlara göre yere 2.26 kat daha iyi basarsiniz 4 tekerlek yük dagılımı ile. diger araçlar sizin gibi saglam gidemediklerinden arkanızdan baka kalırlar raçlarına güvenip gaz basamazlar bu nedenle siz asfaltta kralsınız . Sadece asfalttamı Alın aracınızı 4 WD lock moduna en kötü dag arazi ve zorlu tüm yollarda kar dahil diger araçların zincir taktığı yerlerden zincirsiz geçin hayretler içinde baka kalsınlar evet yine kral sizsiniz. Bir araçla iki araç sahibisiniz bu herkese nasıp olmaz sadece ful donanım duster sahipleri bunu bilirler. Normal zamanlarda ise 4×2 moduna geç yakıtın az olsun ve normal 4×1 araçlara göre 1,6 kat daha yere sağlam bas daha ne olsun..Sayın gökhan ben sadece dacıa duster sahibiyim ve yaşadığım güveni ve sürüş zevkini diyer insanlarda tatsın istedim . Yalan Yanlış dacia düsteri kötülüyenlere inanmasınlar istiyorum. Sevgiyle hoşçakalın laztayfun

 7. @laztayfun kusura bakmayın ama sizin bu mesajınızdan bıkkınlık geldi artık. Sanki araç hakkında çok iyi bir izlenim edinip onu başarılı bir şekilde bu izlenimleri yazmış gibi aynı mesajı sürekli olarak forumlara, bloglara yazıyorsunuz. Turkcar.com sitemede aynısını yazmışsınız. Bu nedenle sizin yorumlarınıza bir daha onay vermeyeceğim. Aracınızla mutluluklar diliyorum.

 8. bu arabalar durmuyormuş… taksiye bindim dacıa abi araba frenle durmuyor el frenini çekiyorum dedi… bence bu dandik arabalara bu kadar para vermeyin…

 9. dacia duster dünyanın en kötü arabası kullandım çok ağır yakıt çok harcıyo tavsiye etmem

 10. dacia duster aracımın döşemesinden defalarca servise gittim bir sonuç alamadım. bir araca bu kadar kötü malzemeli bir halı döşenmemeli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir