Peugeot Bipper Tepee 1.4 HDi Kullanıcı Yorumlarım

Peugeot Bipper

Şirkete benim için bir araç alınacaktı. Günün büyük bölümünde aracı kullanacağımdan az yakan, birde ufak tefek yükleri taşıyan bir araç bakıyorduk. Bu klasmanda Nemo’nun sınıfı tek alternatifti. Önce özelliklerden ve liste fiyatlarından ön eleme yaptık. Fiat’ı ilk etapta eledik. Nemo ve Bipper arasında seçim yapmak gerekti. Nemo hem liste fiyatı olarak Bipper’den pahalıydı hemde bayi 1 kuruş bile indirim yapmadı. Bunun üzerinde Nemo’yu da eledik. Birkaç bayiden fiyat aldıktan, telefon pazarlığı yaptıktan sonra Bipper’in en düşük donanımlı kombi modeli olan Comfort’tan satın aldık..

Aralık 2012’den beri kullandığım araçla şimdiye kadar 16.500 kilometre yol yaptım. Günde ortalama 110 kilometre yol gidiyorum.

Araç hakkındaki olumlu görüşlerim şu şekilde:

Motor – Şanzıman Uyumu, Beklenmedik Yol Tutuşu, Harika Frenleme 
Motor bu araç için ne çok küçük, ne çok büyük. Tam olması gerektiği gibi. Sadece yüklüyken yokuşlarda, dik yollarda sıkıntı yaşatıyor. Vites düşürmeden ilerlemek bazen imkansız oluyor. Küçük hacimli motorların en büyük dezavantajı zorlamaya gelememeleri. Bir keresinde anlık tüketim olarak 55.5 lt/100km gibi oldukça şaşırtıcı bir değeri gördüm.

Aracın vitesi ise şahane. Vites oranları tam yerinde, geçişler kemiksiz, vites değişimleri sarsıntısız. Motor ve şanzıman uyumu için denilebilecek tek şey, Peugeot&Citroen en iyi bildiği işi yani küçük hacimli dizel motor üretmeyi bu araçta kusursuz sergilemiş olduğudur.

Aracın katalog verisine göre son hız değeri 151 km/s. İlk zamanlarsa 140 km/s’nin üzerini göremezken artık 150 km/s’i çok rahat görüyorum. Son hız rekorum ise 154 km/s.

ADAC’ın yaptığı geyik testinde ESP’siz aracın takla atması beni ilk başlarda çok korkutuyordu. Bu nedenle temkinli kullanıyordum. Ancak bu testi fazla ciddiye almanın bir manasını göremedim. Aracın virajlarda hiçbir şekilde çizgisinden sapmıyor, yüksek ve küçük yapısına rağmen savrulmadan eser yok, güven veriyor. Bu nedenle virajlara çekinmeden yüksek hızlarla giriyorum.

Mekanik konularda son olarak frenlere değinmek istiyorum. Böylesi bir fren sistemini Fiat’ın yaptığına inanamıyorum. Hızınız ne olursa olsun amiyane tabirle “zank diye” durduruyor. Yapmadığım deneme, test etmediğim hız kalmadı hiçbirinde çizgisinden zerre kadar sapma, titreşim, kayma görmedim. Ancak bu şekilde kullanım sonucu  fren disklerinin ömrünün pek uzun olacağını sanmıyorum. Jantları ne kadar sık yıkasam da birkaç güne simsiyah oluyorlar. 40.000 kilometreye kadar bu diskler idare etse iyiydi.

Şirin – Minimalist Tasarım
Aracın tasarımı gözüme oldukça şirin geliyor. Herşey oranlı, olması gerektiği gibi. Sadece ön tampon binek modellerinde olandan olsaymış daha da güzel olurdu diyorum. Çünkü ticari tip ön tampona boya yakışmıyor, siyah ve büyük olması da beni rahatsız ediyor. Diğer tamponun çıkmasından bulursam hiç düşünmeden değiştireceğim.

Tasarım konusunda rahatsız olduğum tek konu çift bagaj kapılı modellerde arka görüş çok kısıtlı, kapıların birleşim yerindeki direkler görüşü önemli ölçüde düşürüyor.

Araç Hakkındaki Olumsuz Görüşlerim

Plastik kalitesi

Torpitoda kullanılan plastiğin, özellikle de direksiyon ve vitesteki plastiğin kalitesi son derece rahatsız edici. Oldukça adi ve ucuz izlenimi veriyor. Torpitonun birleşim yerlerinde köşelerinde göze batan çok sayıda hata var, plastikler birbirleriyle aynı çizgide birleşmemiş, biri yukarda, biri aşağıda vs.. Bunlarda yetmezmiş gibi plastik parçalar tozu mıknatıs gibi üzerine çekiyor. Ne kadar temizlesen de ertesi gün yine toza bulanıyor.

Ayrıca güneşliklerin menteşeleri son derece adi. Kırılma belirtisi göstermiş durumda. Güneşliği açmak istediğinizde bazen güneşlik yerinden çıkabiliyor. Bu nedenle çok nazik kullanmak zorundasınız.

Yalıtım

Motor sesi hep sizinle kabin içerisinde. Yalıtım son derece vasat, yüksek hızlara çıkıldığında ses oldukça rahatsız edici bir hal alıyor. Aracı temizlediğim bir gün direksiyon kutusunun altında ince bir ışık fark ettim. Nedir ne değildir diye bakarken ışığın motorun altından geldiğini gördüm. Işık dediğim yanıltmasın; güneş ışığı! Böylesi bir işçiliğe sahip araçtan etkili bir yalıtım beklemek olmaz..

Konfor – Kalite

Konfor bu araçta opsiyonel. Direksiyon yükseklik ayarı, koltuk yükseklik ayarı, koltuk bel desteği, kol dayama, direksiyondan kumandaki teyp gibi donanımlar üst versiyonlarda sunuluyor. Koltuk ve direksiyon pozisyonunun benim için biraz yüksek kalması sebebiyle dizlerim, belim, kollarım uzun süreli sürüşlerde ağrıyor.

Arka koltukta yolculuk edenler içinse yollar adeta kabus gibi. Hoplaya zıplaya insanın içi dışına çıkıyor. Ama yol tutuştaki güven mi konfor mu derseniz yol tutuş derim. Ucuz, konforlu, güvenli bir arada olmuyor. Birinden vazgeçmek lazım.

Sac kalitesi ve kaportası bunu Fiat yaptı dedirten cinsten. Aracın neresine elinizle hafiften bastırırsanız bastırın hiç fark etmeksizin esnemeler olduğunu göreceksiniz. Öyle ki tavana çarpan futbol topu kaportada ufak bir göçüğe sebep oldu. Ayrıca kapıları sonuna kadar açtığınızda menteşelerin bağlı olduğu yerlerin esnediğini göreceksiniz.

Aracın yol tutuşunda, fren performansında lastiğinin büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Üzerinde Michellin Energysaver lastikler var. Sessiz, yumuşak, kaliteli görünümlü bir lastik. Lastiğin geniş diş aralıkları nedeniyle aralara sık sık taş parçaları giriyor. Yetmezmiş gibi cam ve civatayı mıknatıs gibi çekiyor. Yolda bunların çıt çıt çıt diye ses çıkarması sinir bozucu. Şimdiye kadar 5 kere lastik patlattım. Bunların dördünde lastiklere civata girdi, birinde ise cam parçası. Acaba yine patlamış mıdır korkusuyla her sabah araca binmeden önce lastikleri kontrol ediyor, lastik aralarını sık sık kontrol edip, taş parçalarını çıkartıyorum.

Yakıt tüketimi

Şimdiye kadarki ortalama tüketim değerim 5.6 litre/100 km. Genellikle Eurodizel almıyorum, litre başına 10 kuruş daha ucuz olan eco dizellerden alıyorum. Motorinin litre fiyatının 4.04 TL olduğu göz önüne alınırsa kilometrede 23 kuruş yaktığı söylenebilir.

90 km/s sabit hızla seyirde 4.6 lt/100km, şehir içi kullanımda 6.6 lt/100km tüketim değerleri sunduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca 15.000 kilometrede Würth’ün comman rail mazot katkısından koydum. Her 15.000’de aksatmadan depoya koyacağım. En azından ilerleyen zamanlarda karbon temizleme gibi bir masrafım olmayacak diye düşünüyorum.

Araca Yaptığım İlaveler

 • Orijinal karter muhafaza (Şimdiye kadar hiç sürtmedim ama olmazsa olmaz)
 • Bagaj tereği (Çok kolaylık sağlıyor)
 • Cam filmleri (Kullanımı etkilemiyor, aracı daha güzel gösterdi)
 • Tavan rayları (Hiç kullanacağımı sanmıyorum ama görüntüsü güzel)
 • Kauçuk paspas takımı (Automic marka, hiç tavsiye etmiyorum, son derece kalitesiz)
 • Kromajlı kapı eşiği (Hem işlevsel, hem güzel görünüyor)
 • Bagaj hoparlörlerini Pioneer TS-G1022i 190 W 2 yollu hoparlör ile değiştirdim (Orijinal ile ciddi bir fark yok, başka bir marka hoparlör denemenizi tavsiye ederim)

Özetle

Ticari amaçla şehir şehir gezecekler için hiç uygun bir araç değil. Güvenlik, maliyet açısından son derece tatminkar ama yolculuklar yorucu. Şehir içi kullanım içinse biçilmiş kaftan. Araç Türkiye’de 3 marka altında müthiş satış rakamlarına ulaştı ancak binek kullanım için uygun olduğunu düşünmüyorum. Çoluk çocuk uzun yola çıkılmaz.

Ayrıca şunu da eklemeliyim. 2012 model yılına kadar üretilen Peugeot Bipper ve Citroen Nemo’da Peugeot&Citroen gurubunun motorları yer almaktaydı ancak 2013 model yılından itibaren bu araçların motorları da Fiat’ın 1.3 multijet motoru oldu. Yani sadece logosu farklı diye Peugeot yada Citroen’i kim neden tercih eder ki?

Şimdilik yazacaklarım bunlar, sık sık yazıma eklemeler yapıp, aracın resimlerini paylaşacağım. Ayrıca TRCitroen forumundaki konumu da takip edebilirsiniz:

40 Comments on “Peugeot Bipper Tepee 1.4 HDi Kullanıcı Yorumlarım

 1. Peugeot Bipper sahibiyim, Gayet memnunum, yakıt uygun karma 0.30 tl, otomobil değil tabiki, çok beklentisi olmayanlar için mükemmel bir araç. Bana göre dizel sesi yok denecek kadar az. Kullanımı kolay. Aracım şuan 13500 km de.

 2. Cemil Bey merhaba, kazasız belasız sürüşler dilerim.
  Araç tam 1 yaşına geldi. 52.500 kilometredeyim.
  Aralık ayı itibariyle kış lastikleri aldım. Bridgestone LM32. Araç karda müthiş ilerliyor. Çok memnunum. Aracın orijinal Michelin Energy Saver lastiklerinin ise 10.000 – 20.000 km arası ömrü kaldı.

 3. 2009 model bipper kullanuyorum. 3 yıl oldu 341000 km. 60 binde bir triger değişimi yaptırıyorum maliyeti herşey dahil 200 tl. yedek parça ucuz. 300 binde debriyaj balatasını değiştirdim sorunsuz çok memnunum. motorun ömrü tahminen 600 bin gider diye düşünüyorum.

 4. bibper 1.4 hdı (70) hakkında kullanıcı olarak yakıt gerekli (2000) devrinde kullanımında yüksek yakıt tasarrufu motor gücüne göre gücü az ramplarda vites düsüyor artı arabaya artı iki kişi binice bir vides eksik yol alırsınız araba 1200 kilo dört kişi bin 1500 rampa vur 1700 kilo ister istemez vites düşer devir artar ve yakıt artar

 5. 2010 model 1.4 dizel bipper aracım var,44000 kmde
  ilk çalıştığında değilde 15-20 km gidince her vites yükseltmede kendiliğinden gaz veriyor.
  Şöyle oluyor, 1.vitesten 2.vitese (diğer vites değiştirmelerdede aynısı oluyor. 2 den 3 e vb) 2500 devirde geçtiğinde kendiliğinden 3000 e 3500 e kadar ibrenin yükseldiği oluyor.
  Araç içindeki gaz pedalı takılmıyor,paspasada takılmıyor.
  Yanlız arabayı kapatıp açınca böyle bi sorun olmuyor,ama gene belli bi km gidince aynı sorun tekrarlanıyor.
  Bilgi vermenizi rica ediyorum

 6. 2011 Model 1,4 aracım var. Şuan 141.000 km’de. İş için kullandığımdan dolayı yük taşırken sorun yaşıyordum. Yazılımla araç 95-100 bg arası oldu. Şimdi yokuşlarda bile yüklüyken klima açık olduğu halde sorunsuz kalkışlar yapabiliyorum. Vites küçültmeye gerek kalmıyor. Sakin kullanıcı olduğum için yakıt sarfiyatım %15 azaldı. Denemek için bastığımda 160 Km ye kadar çok rahat çıktı. Şehir içi 5,7 Lt Şehir dışı 4,1 Lt yakıyor yazılımlı haliyle.

  • Merhaba.Biz 2012 model aldık 144000 km deyiz.Yokusta boş olduğu halde vites düşürmeden çıkmıyor.Bahsetiginiz yazılım nasıl olur rica etsem yazar misiniz?

  • Hangi şehirlerden yazıyorsunuz bilmiyorum ama yazdığım markaların web sayfalarından şehrinizdeki uygulama merkezlerine ulaşabilirsiniz. Fiyat alabilirsiniz.
   Infinite Chip Tuning
   Dr.Ecu
   Ecu Fast
   Pasaoğlu
   Remaps

 7. Benim fıstık renkli bipper 2010 kullanıyorum.ikinci el 70000km de ilk sahibinden hatasız temiz servis bakımlı aldım. 2 yıldır bende zor vazgeçebilir bir araç az yakıyor ama kibar kullanım istiyor aracım 80000 de 3 defa zer rotu değişti İzmir belediyesi zayıf yollar ralli sahası neyse mesele ön cam kalorifer parçası uç kısımları sıcak havada genleşir 100tl dün servisten yenisi takttidim yine aynı oldu siyah bant çektim. Fabrika hatası aynı kasa tüm markalar için birde sol ön kapı içinde biraz döşeme kalktı. Japon döktüm. Fitil çektim. Araçta kullanılan malzeme kötü kullanıcı hatası yoktur. Yeni kapı içi alcam 300tl servisten yanı Fransa dan.Motoru iyi oda kibar serte gelmiyor 10000kmde bir bakım yaptırıyordu.Fren ,süspansiyon iyi viraj dengeli yokuş performansı devrinde ise harika bagaj iyi ama bagaj havuzu iyi oluyor. Lastik yumuşak olmalıdır. Michelin olur.Motor sesi göyüs arasında yalıtım yok.birgün alttan sünger dolduracam.Son olarak araç yüksek koltuk yüksek olunca bana keyif veriyor. Yolcuları arkada biraz ziplatiyor

  • Yazilim aracin yakitini 2 katina cikarir ve aracin ful bakimli olmasi gerkir yok aksi yalde araca zarar verir

 8. CİNS: PANEL VAN (G.T.İ.P 87.03)
  MODEL: 2011
  MARKA: PEUGEOT
  TİP: BİPPER KOMBİ COM.PL.1.4HDİ 70İ
  NET AĞIRLIK: 1205
  SİLİNDİR HACMİ: 1399

  Arkadaşlar Triger kayışımı var yoksa zencir mi kaç km’de değişmesi lazım.
  Saygılar sunarım.

 9. @Yılmaz 1.4 HDi motorlar kayışlıdır. Normal kullanımda değişim periyodu 180.000 m / 10 yıldır. Hor kullanım durumunda daha erken değiştirebilirsiniz.

  • Gökhan bey benimde 1.4 hdi bipper tepe outdoor plus var araç 120.000 de triger kaç km değişiyor
   teşekkür ederim

 10. Slm 2008 model alacağım. Ticari olduğunu şimdi öğrendim. Hem kullanacak hem de satlığa çıkaracağım. Tutulan bir model mi? Daha önce aldığım araçtan çok zarar ettim. Piyasası var mı? Elimde kalmasından korkuyorum. Bilgi verir misiniz? Teşekkür ederim.

 11. merhaba arkadaslar ben 2009 model 1,4 bıpper alacagım 175 bınde arac tavısıye eder mısnız

 12. Gökhan bey merhabalar,
  2012 model Bipper comfort plus 1 . el hususi kullanınıcıyım.Ortalama yakıt 6,9 litre/100 Km görüyorum ekranda.Km. 48000 km de yağ,yağ filtresi ve hava filtresi değişti.şu an 66000 km .ne tür bakımları yaptırmalıyım.
  Diğer konum ise bu aracımı satıp 4×2 Nissan Juke benzinli +LPG yada dizel almayı düşünürsem 2 .el öneriniz ne olur.Tşkk.

 13. arkadaşlar 2016 bipper 1,4 otomatik yeni aldım sayılır sabah işe gelirken yolda kaldım vites kılavuzunu kontrol et diye bir yazı cıktı ekranda belli bir süre sonunda manuele gecebildim ve yola devam ettim 150 . 200 metre sonra otomatiğe gectim yine aynı yaptı sonra tekrar manuele gectim işyerine kadar geldim şimdi arabayla birkaç tur attık otomatiktede bi problem gözükmüyor neden olabilir acaba bir fikri olan varsayardımcı olursa sevinirim

  • 2008 model Bipper 1.4 HDI tiptronik araç sahibiyim, bir defa şanzıman yaptırdım bende aynı yaziyi goruyordum sonra öyle devam ettim bir iki hafta sonunda sanayii ye cekipyaptirmak durumda kaldım ancak şuan yine öyle bir yazı goruyorum tamir olalı 1yili gecti ama dikkat ediyorum ki geri viteste yukarı çıkmaya çalışınca yada hızlı bir şekilde geri gitmeye çalışınca geri vites siyiriyor ve şanzıman robotu boşa cikiyor gaz verince N konumunda gibi oluyor kontak kapatıp açtığımda vites direk auto da gosteriyor ve mars basmiyor vites belli bı sure hiç müdahale etmeden kendi kendine geciyor ve sonunda N de duruyor mars aliyor sonra, bu bahsettiğim durum sizin bi ileriki durumunuz olabilir buyuk bı ihtimalle bu belirtiler den birileri başladıysa hiç zaman kaybetmeden usraya götürün.

 14. Bende 2010 bipper tepee var ama teybin ne marka olduğunu bilmiyorum soketli aux kablosu alacam yardım lazim

 15. İnsan oğluna hiç bişey yaranmaz.hep daha hep dahalara alışkındır.tatminkâr degiliz malesef.mühendisleri okadar tirsek çürütüp en uygununu üretmeyi çabalarken biz cahiller mutlaka hep bahaneler bulmuşuzdur.hiç bişey ana kucağı kadar güvenli degil.kusra bakmayın.

 16. 150 km deki bi arac alinir mi kullanilimi gayet iyi kac km sonra motor vurur sikinti olur mu bilgi verirseniz iyi olur

 17. 2011 model sahibiyim
  220 bin de 3 aydır kullanıyorum 5 bin km yaptım
  ilk başta temkinliydim şimdi diyorum ki iyi ki almışım yakıt iyi fiyat iyi…

 18. Merhaba arkadaslar ben erdem. benim pejo bipper 1.4 hdi aracım var 3 ay oldu alalı. benim sormak istedigim sey su. Sabah calistirdigimda tek marsta aliyor. Duman atma olayi yok yag yakma olayida yok. rolantide calisirken bir sey dikkatimi cekti. Kendi halinde calisirken ses degisimi oluyor tık tık calisirken arada bir lak lak laka dönüyor ses. Sonra geciyor. Ve boyle devam ediyor.. arabaya binip gaz verdigimde ise 2000 gaza cikinca ses duzeliyor lakirtı kesiliyor. Kafama takildi bu ses eger bilgisi olan basina gelen bir arkadas varsa fikir almak isterim simdiden tsk ler.

  • Başta volan olmak üzere dönen tüm parçaların kontrol edilmesi gerekiyor. Kaputu açıp sesin geldiği yere odaklanın.

  • Kardesim kliman aciksa klima kompresoru yapiyordur devreye girip cikiyordur buda normal sesdir klimayi kapat tekrar kontrol et

 19. 2010 1.4 hdi bipper 328 bin km’de aracımın motor bölümünden ugultulu sesin tamirciler direksiyon pompasından ve onun bilyesinden geldiğini söylediler bir tamirci bunların pompasında bilye yok bıçak sistemi var var ondan yapıyor dediler sizce hangisinin tespi dogru

 20. BENDEDE AYNI SES VAR TRİGERİ DEYİŞTİKTEN SONRA OLDU BENİARARSAN HER KONUDA YARDIMCI OLURUM BENİMKİDE AYNI KİLOMETREDE

  • Selamaleyküm bende triger değiştikten sonra hafif cızırtı başladı usta banada direksiyon pompası dedi ama hiç tatmin etmedi öyle kullanyorum

 21. Paylaşandan Allah razı olsun. Adamsın vallahi şükürsüz tatmin olmayan itaatsiz kullarız. Eskıden eşek binerdik şimdi beğenmiyoruz. Biz ne kattık ülkeye millete bu cihana, hiç bişe. Kuru laf ve gürültüden ibaretiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir