Hard Truck 18 WoS Extreme Trucker 2

Hard Truck Extreme Trucker

Bilgisayar oyunlarının efsanevileri arasında yer alan, hemen hemen tüm kullanıcıların yakından tanıdığı Hard Truck 18 Weels of Steel tır oyununun 2011’in başlarında Extreme Trucker 2 adında yeni bir versiyonu çıktı. İlk Har Truck tadı veren ET2 gerçekçiliği ve yeni mekanları ile dikkat çekiyor.

İlk bilgisayarımı aldığımda en çok oynadığım oyundu Hard Truck. Oyun oldukça basit bir mantığa dayanıyordu. Aldığımız yükü sağ salim, zamanında ve zarar vermeden taşıdığımızda para kazanıyoruz. Olay bundan ibaretti ama yolda sürücümüzün uykusu geliyor, yakın bir pansiyonda veya TIR’da yatıp dinleniyoruz, yakıt azalıyor, petrolcüden yakıt alıyoruz, kazandığımız paralar ile yeni çekici satın alıyor veya mevcut çekicimizi modifiye ediyoruz gibi.. birçok özelliği vardı. Ayrıca radara yakalandığımızda peşimize polis takılıyor, yakaladığında ceza kesiyor, karşı yönden gelen meslektaşlarımıza korna çaldığımızda aynı şekilde onlar da bize korna çalıyor, önümüzdeki araca korna çaldığımızda bize yol veriyor vs.. bu tip oyuna gerçekçilik katan özellikleri de vardı. İşte bunlardan ötürü Hard Truck oyunu efsanevileşti. Çünkü 2000’li yılların başlarında bu tipten başka bir oyun yoktu.

Hard Truck Serisi Oyunlar

 • Hard Truck 18 Wheels of Steel
 • Hard Truck 18 Wheels of Steel Long Haul
 • Hard Truck 18 Wheels of Steel Haulin
 • Hard Truck 18 Wheels of Steel Convoy
 • Hard Truck 18 Wheels of Steel Pedal to the Metal
 • Hard Truck 18 Wheels of Steel Across America
 • Hard Truck 18 Wheels of Steel Extreme Trucker
 • Hard Truck 18 Wheels of Steel Extreme Trucker 2

Extreme Trucker 2 Hakkında

Hard Truck serisi oyunlar içerisinde ilk  versiyonuna en yakın oyun bu diyebilirim. Serinin diğer oyunlarını en fazla birer saat oynamışlığım vardır. Ama Extreme Trucker 2 diğerlerinden ayrıldığından oynanabilir bir oyun. Oyunu anlatıyorum ama öyle zorluğu olan karmaşık birşey değil. Yollarda TIR’ı çarpmadan sürmek gerekiyor.

Extereme Trucker’in olmamış diyebileceğim yanları şunlar:

 • Aracın motor sesi hiç gerçekçi değil. Vites geçişleri belli olmuyor.
 • Sanal zeka çok kötü. Diğer sürücüler yolun sağındaki ufak bir boşluktan sizi geçmeye çalışıyor, hiçbir şekilde yol vermiyorlar, korna sellektör gibi hareketlerinize tepki vermiyorlar.
 • Peşinize takılan bir polis yok artık.
 • Basit bir arayüze sahip olmasına rağmen ciddi bir kaynak tüketimine sebeb oluyor.

Extreme Trucker’in beğendiğim yanları:

 • Oyun sadece Amerika’da geçmiyor. Farklı TIR’ların olduğu farklı kıtalar var.
 • Buzlu yollarda araç bir anda kontrolden çıkabiliyor.
 • Manzaralar ve yollar gerçekci ve güzel.
 • Yokuş yukarı çıkarken motor zorlanıyor, egzoz kara dumanlar atıyor.
 • Yokuş aşağı inerken araç gerçeğe yakın şekilde ivmelenerek hızlanıyor.
 • Geniş yollar yok. Gerçeğe yakın yollar var. Zaman zaman tek şeride iniyor ki bu kazalara neden oluyor.
 • Kar küreme aracı gibi farklı araçlarla görevler verilebiliyor.

Özetle beğendiğim güzel bir oyun olmuş. Ancak sistem tam oturmamış. Sistem gereksinimleri son derece düşük olmasına rağmen yüksek özellikli sistemlerde bile tıkanmalar yaşanabiliyor. Seslerin son derece kötü olmasıda buna eklenince oyun kendinden biraz soğutuyor. Ancak bunun ilerleyen zamanlarda bir yama ile veya yeni versiyonlar ile düzeltileceğini umuyorum. Neticede 20$ etiketle satılan bir oyun. Fazla birşey beklememek lazım.

9 Comments on “Hard Truck 18 WoS Extreme Trucker 2

 1. Hard Truck tutkunu bir oyuncu olarak bahsettiklerinin bir çoğuna büyük bir yüzdeyle katılmaktan kendimi alamıyorum. Yalnız senin yazdıklarına ek olarak araç bir tır gibi hareket etmiyor frenlemedeki o esnemeyi görememek gazabastığında o kafa kaldırmayı görememek oyuna ciddi manada dezavantaj ekliyor. Yalnız bu konuda Euro Truck Simulator’ü gerçekten başarılı buluyorum ve kesinlikle öneriyorum bir oyunu önerebilirim. Uyku dinlenme ihtiyaçları araçların birebir modellenmesi ayrıca aracın tepkimeleri fazlasıyla gerçekçi.

 2. Aynen Selim, ama dediğin oyunu da bu oyunu yapan şirket yapmış. Bence konuyla ilgili bir yama çıkartırlar. Esneme olayınına dikkat etmedim ama olsaydı süper olurdu.

 3. Evet firma aynı ama ciddi manada arada bir uçurum var hem görsel olarak hemde bahsettiğim araç reaksiyonlarında denediğinde anlayacaksın emin ol neden bahsettiğimi.

 4. Bu arada oyunu direct x üzerinden çalıştırdım. Eskisi gibi ısınma problemi olmadı. Özellikleri sonuna kadar getirdim. Arabalarda esneme olayı varmış. Sesler daha gerçekçi oldu. Havadaki helikopterden kuşlara kadar ortam sesleri geldi. Göller gerçek gibi. Arabanın kaportası cilalı gibi cisimleri aynalıyor. Diyeceğim özellikleri sonuna getirince oyun oyun oluyor.

 5. kerdesim bu oyun paralimi. oyunu kurdum sadece 1 saat zaman verdi. ondan sonra kapandi. nasil oyun ben anlamdim. bunun ucretsizi yokmu. yardimci olurmusunuz gokan kardesim….

 6. ne zaman vbana cevap yazcaksiniz arkadasim. sitenizle ilgilensenize biraz. birde bu oyun donuk donuk ilerliyor kademe kademe uardimci olurmusunuz….

 7. vallaha yıl oldu 2017 ben hard trucktan vazgecemedim hard truck 18 wheels of stelden beri oynuyorum haulini oynadım yeni oyunlarına bakıyorum daha varmı diye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir