İhtiyacın İmalata Dönüşümünün Akış Diyagramı

İmalat Prosesi

Daha önce yapılmamış bir işe başlamadan önce işe ait akış şemasını çıkartmakta büyük fayda var. Aceleyle başlanan, bir an önce bitirilmek istenen işlerde genelde bir aksilik, düşünülmeyen faktörler çıkıverir. Böyle olunca da iş, erken biteceğine daha geç bitebilir. Bunu önlemenin en kolay ve etkili yolu akış diyagramı çıkarmak. İhtiyacı belirle ve sonuç (üretim-imalat) için izlenmesi gereken yolu tespit et. Prof Dr. Erdem Koç’un Makina Elemanları isimli kitabında yer alan akış şemasının çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Tipik bir konstrüksiyonda takip edilecek yol grafikteki gibi özetlenebilir. Tasarım için hedef belirlenip bu hedefe göre konstrüksiyon ödevi saptanır. Ödev makinenin konstrüksiyonu, giriş-çıkış büyüklükleri, boyut, ağırlık, çalışma şartları ve sınırlayıcıları da kapsayan bir kademe olup akış diyagramındaki konstrüksiyondan imalat aşamasına kadar takip edilecek adımlar özet olarak verilmiştir.

İmalat Prosesi
İmalat Prosesi

Akış Şeması, Diyagramı: Akış şeması algoritmaları ve işlemleri birbirine oklarla bağlı değişik tiplerdeki kutular içerisinde gösteren yaygın bir şema tipidir. Akış şemaları çeşitli alanlardaki işlem ve uygulamaların yönetilmesi, belgelendirilmesi, tasarlanması ve çözümlenmesinde kullanılır.

Konstrüksiyon: bir yapıda taşıyıcı nitelikte olan ve bütün imalat veya bir inşaatta bir araya gelip yapıyı oluşturan ögeler bütünü anlamına gelmektedir. Bu söz için dilimizde bulunan yapı sözü uygun bir karşılıktır.

Fizibilite Çalışması: Fonların ve imkanların kullanımını gerektiren hemen her yerde, gelecekte kazanç getirecek bir işe kalkışıldığında, söz konusu olacak yatırımın değer olup olmadığını, ne ölçüde karlı olabileceğini ortaya koymak için yatırım projesi ile ilgili önemli bütün hususların değerlendirilmesine ihtiyaç duyulur. Bu amaçla yapılan çalışmalara fizibilite çalışması denir.

Kaynaklar: # Prof Dr. Erdem KOÇ, Makina Elemanları Cilt 1, 2009

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir