Lastik Nasıl Üretilir?

Lastik Nasıl Üretilir

Bir paylaşım sitesinde bulduğum lastik fabrikasında çekilmiş resimleri ve videoyu paylaşıyorum. Resimleri paylaşan üyenin açıklamaları Rusça olarak yazması sebebiyle açıklamaları çeviremedim. Bu nedenle Goodyear Avrupa sayfasından aldığım açıklamaları ekliyorum.

Karışım

Renklendiriciler, kimyasal maddeler ve 30 adede kadar çıkan farklı kauçuk türünü de içeren hammaddeler, çok yüksek ısı ve basınçlı koşullarda çalışan ve Banbury makinesi olarak adlandırılan dev mikserlerde karıştırılırlar. Bunlar birçok maddeyi karıştırarak, defalarca öğütülecek olan siyah, sakızımsı bir bileşime dönüştürürler.

Ezme

Soğutulan kauçuk, işlenip dilimlere ayrıldıktan sonra ezicilere aktarılır. Bu ezicilerde hazırlanan farklı hamur bileşimleri, makinelerde şeritlere ayrılarak lastik yanağı, sırtı veya diğer parçaların halini alır. Bunun yanı sıra diğer bir kauçuk türü, lastiğin gövdesini oluşturacak olan kumaşı kaplar. Birçok kumaş türü kullanılır: polyester, suni ipek veya naylon.

Damak

Kasnak şeklindeki diğer bir parça da, damaktır. Damak, araç tekerleğinin jantına takılacaktır.

Kat

Daha sonra iki tabaka halindeki kumaş kat, yani teller gelir. Ardından bir çift chafer şeridi eklenir, bu şekilde adlandırılmalarının nedeni, araca monte edildiklerinde, tekerlek jantından gelen sürtünmeden dolayı aşınmaya dirençli olmalarıdır.

Sırt

Delinmelere karşı direnç gösteren ve lastik sırtına yol tutuşu veren çelik kuşakları eklenir. Sırt, bir lastiğin en son yapılan kısmıdır. Otomatik merdaneler, tüm parçaları birbirine iyice presledikten sonra, yeşil lastik olarak adlandırılan lastik, pişirme ve muayeneye hazır hale gelmiş olur.

Pişirme

Pişirme presi, lastiğin son şeklini ve sırt desenini verir. Sıcak kalıplar, lastiği şekillendirip, vulkanize eder. Bu kalıplar, imalatçının sırt deseni ve yanak işaretleri ve yasaların gerektirdiği işaretleri içerir. Lastikler, ebatlarına bağlı olarak 12 ila 25 dakika arasında değişen bir süre boyunca 300 derecede pişirilir.

Tetkik

Lastikte bir sorun varsa – hatta lastikte bir sorun varmış gibi bile görünüyorsa, (en hafif leke bile olabilir) – bu lastik reddedilir. Bazı kusurlar, bir kontrol memurunun eğitimli gözleri veya elleriyle tespit edilirken, diğerleri özel makineler tarafından tespit edilir. Bu muayeneler, yüzeyle sınırlı kalmaz. Bazı lastikler, gizli zayıf noktaları veya iç kısımlarındaki kusurları belirlemek amacıyla üretim bandından çekilip, X-ışınlarından geçirilir. Buna ek olarak, kalite kontrol mühendisleri, rastgele seçilen lastikleri düzenli olarak kesip, bunların performans, kullanım veya güvenliği olumsuz yönde etkileyen yapılarını tüm ayrıntılarıyla incelerler.

3 Comments on “Lastik Nasıl Üretilir?

  1. Hayirli gunler
    sayin yetgilinin dikattina
    Biz suudi arabistanda buyuk bir lastik fabrikasin acmak istiyoruz bu kunuda bize yardimci olmanizi rica ederiz
    kazim Akbulut
    00966 532 62 99 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir