Yeni fotoğraf makinem Kodak C190

Canon C190

Uzun zamandır SLR fotoğraf makinelerini inceliyordum. Tam profesyonel bir makinenin iyi olacağını düşünürken yüksek fiyat, taşıma sorunu, acemilik gibi nedenlerden vazgeçtim. En iyisinin sıfırdan başlamak olduğu basit bir makine almanın en doğrusu olacağını düşündüm. Resmini gördüğünüz Kodak C190 fotoğraf makinesini satın aldım. Bu makinenin beni cezbeden yanı uygun fiyatı, 12 mp çözünürlüğü ve 5x optik zoomu oldu.

Kodak C190’nın menüsünde fazla bir özellik göremedim. Bu benim için en kötü süpriz oldu. Gerek duyulabilecek birçok ayar seçeneği yok ama Türkçe. Otomatik ayar seçeneği güzel sayılır ama yetersiz. Makineyi bir noktaya tuttuğunuzda hemen o noktaya odaklanıyor ama 1-2 derecelik sarsıntı odağın gitmesine, makinenin yeniden odaklanmaya neden oluyor. Odaklanma esnasında fotoğrafı çekerseniz bulanık bir görüntü elde edersiniz. Bu makineyi tripod, masa veya sabit başka bir referans üzerinde tutarak kullanmanızı mecburi kılıyor. Olumsuz diğer bir yanı sol yön tuşuna basmak biraz zor. Makinenin flashı ise gerçekten güzel. Gece çekimlerinde kaliteli görüntüler elde etmenize olanak sağlıyor.

Makine SD veya SDHC kartları destekliyor. Henüz hafıza kartı satın almadım. Bir iki güne hafıza kartı da alıp deneme çekimlerime başlarım.

4 Comments on “Yeni fotoğraf makinem Kodak C190

  1. Dün gece bende bu makinanın siparişini verdim uygun fiyatı ve yüksek çözünürlüğü için ama eğer odaklamada o kadar eksiği varsa ki İnşallah yoktur 🙂 hiç hoşuma gitmeyecek . Çünkü ben deli gibi fotoğraf çekmeyi seven biriyim hayalimde sonny cybershort 14.1 MP vardı ama kısmet bunaymış inşallah güzel çekimler yaparım açıklamalarınız için teşekkür ederim…

  2. @ismail karaarslan, makineniz hayırlı olsun. Ben bu makineyi Temmuz ayında sattım. Bu yazıyı yazarken fazla kullanma şansım olmamıştı. Belki o sorunun bir çözümü, ayarı vardır. Ama tasarım olarak çok güzel bir makine. Güle güle kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir