Bitirme Ödevim – Elektromobil

Elektrikli otomobil bitirme ödevi

Gecemi gündüzümü gasp eden bitirme ödevim 2010’un son haftalarına doğru bitti. Ödevimin konusu “Elektrikli Otomobil” daha modern ve kısa bir isimle “Elektromobil“. Bu bitirme tezinin gelişimini şöyle açıklayabilirim.

Dönem başında hocalarımız bize 6-7 tane alternatif ödev konusu sundu. Bunlar, hepsinin çok iyi bildiği, konularında onlarca dökümanın ve şirketin bulunduğu bana göre basit konulardı. Ben listede yer almayan bir konuyu seçmek istedim. Elektrikli otomobil geliverdi aklıma bir anda. Ekip arkadaşımı  {Ekipmen – Müco (diğer ekipmen Fatih gelmemişti, görüşünü almadan gruba dahil ettik kendisini) :} ikna ediverdim.

Ardından 11 hafta slayt sunumları yaptık. Ben, Müco ve Fatih her hafta birbirimizin hatalarıyla, hocalarımızın sorduğu mantık ötesi-saçmalık saçması sorularına dalga geçerek zorlu bir süreci tamamladık. Bu 11 hafta içinde birde bayram tatili vardı. Hem kendi hemde babamın tatilini model bir araba yapmak için harcadım. Tahtadan, çok güldüğümüz eğlenceli bir model de yaptık.

Son haftalara gelirken bizi bitirme ödevinin stresi sardı. 2 hafta boyunca gecemizi gündüze katarak güzel bir ödev hazırladık. Dönemim kış olimpiyatları sebebiyle kısaltılması, ödevin sadece 2.5 ay gibi bir sürede hazırlanmasının gerekmesi, birde konuyla ilgili Türkçe kaynağın olmayışı haliyle bizim ödevimizin çok kapsamlı olmasının önünü tıkadı. Ama yine de ödevimizi gören -abartmıyorum- herkes çok beğendi. Son hafta ödevimizi hocalara da gösterdim onlar da aynı şekilde beğendiler. Hocalar gruplarındaki arkadaşlara ‘sizde ödevinizi bu şekilde hazırlayacaksınız‘ bile dedi.

Ama anlaşılan bu bile yetmiyormuş. Bugün otomasyona girip notlarıma göz attığımda 75 ortalama ile BB verildiğini görmek benim acayip şekilde zoruma gitti. 2.5 ayda bitirme ve meslek seçmeli haricindeki 6 tane derse hiç mi çalışmayalım, hiç mi sosyal aktivitemiz olmasın, yemeyelim içmeyelim bu ödevi mi hazırlayalım. Bu emeğe bu değerin biçilmesini aklım almıyor. Başka ne yapmamız gerekiyordu? Bilmiyorum…

Velhasıl kelam bu şekilde elektrikli araba bitirme ödevimiz bitiverdi. Ekipmenlerim Mücahit Aras ve Fatih Yüksek‘e selam ederim. Ödevin tüm dosylarını paylaşmak isterdim ama 456 MB büyüklüğünde. Lazım olan arkadaşlar iletişim kısmında yer alan bilgilerden bana ulaşabilir. CD yapar gönderirim. PDF’sini ve birkaç resmini bu sayfaya koydum, inceleyebilir – indirebilirsiniz.

Elektrikli araba bitirme ödevi – İndir

Jeep Konsept

Bulduğumuz parçaları en uygun bir Jeep tarzı araca yerleştirebileceğimizi düşündüm. Bu nedenle resmi görünen aracı çizdim. Ama daha sonra sedan karoserli bir aracın uygun olduğunu tespit ettik. Model araç da bu şekilde oldu.

Model Araç

Yönlendirme mekanizması olan, ileri geri gidebilen, prizden direk şarj edilebilen, gaz ayarının olduğu böyle bir model araç yaptık.

11 Comments on “Bitirme Ödevim – Elektromobil

  1. Usta pastel boya ile bayağı saçma bi şekil çıkardı ortaya. Ahşap ve pastel birleşimi tutunca boyaların saçıldığı tuhaf bişe olurdu.

  2. Merhabalar.Tüm dosyaları paylaşmak isterdim fakat boyut fazla olduğu için paylaşamadım yazmışsınız.Ben de elektrikli araçlara ilgili birisiyim.Tüm kaynaklara ulaşabilmem mümkün müdür acaba?Yazınızı çok beğendim.PDF de gayet yararlı olmuş.Teşekkür ederim.

  3. @Tevfik merhaba,

    Paylaşamadığım yazdığım kısımları bilgisayar çizimlerinin dosyaları, haftalık sunumların slaytları, resimler vs.. Haftalık sunum yapmayacaklar haricindekilere yarayacak birşey yok anlayacağınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir