Citroen DS4 ~ Yeni bir sınıf türetti

Citroen DS4

PSA gurubu yani Peugeot Citroen markalarında son iki-üç yıldır müthiş bir ivmelenme var. Kendilerinden daha üst sınıf olsun, alt sınıf olsun tüm otomobil markalarına kafa tutacak modeller üretiyorlar. Citroen C5’in Audi A4’e, Berlingo ve Partner’in tasarımı beğenilmeyen yeni Fiat Doblo’ya, Peugeot 3008’in Nissan Qashqai’ye, Citroen DS3’ün MINI Cooper’a ve son olarak Peugeot RCZ‘nin Audi TT ve Porsche Boxer’a rakip olması bunun en önemli kanıtları. Citroen şimdi yeni bir premium model çıkartıyor: DS4. Citroen DS4‘ün hangi model yada modellere rakip olacağı konusunda en ufak bir fikrim yok. Çünkü bunun tasarımında ve özelliklerinde başka bir model aklıma gelmiyor.

Citroen DS4’ün yüksek yapılı karoseri onun bir crossover olduğunu söyleyebilir ama öyle olsa idi Citroen 200 beygirlik motoru bu araca yerleştirmezdi. Citroen bu araç için çok fonksiyonlu yakıştırmasında bulundu. Citroen, aracın teknik özellikleri hakkında henüz ayrıntılı bilgiyi göndermedi. Bu nedenle resimlere bakarak aracın crossover-sport karışımı melez bir model olduğu söylenebilir. Crossover diyorum çünkü; çamurlukların araca 19 inçlik jantlar takılmasına rağmen tekerlekler ile arasında 5-6 cm kadar mesafesi var. Ayrıca şişkin çamurluklar ve yüksek ön kısım bunu destekleyen diğer unsurlar. Sportif diyorum çünkü; arka kapılar çok dar ve kapı kolu tıpkı Seat Leon’da olduğu gibi gizlenmiş, ayrıca çok kaslı ve rüzgar tarafından şekillendirilmiş havası veren yapısı var.

Citroen DS4 Arka

DS4’te 110 ile 200 beygir arasında değişen 5 farklı motor seçeneği yer alacak. Tüm motorlarda kendini kanıtlamış üniteler. Benzinli motorlar PSA gurubuna ve BMW desteği ile oluşturulmuş. Düşük hacimden yüksek güç felsefesinin ürünü motorlar performans ihtiyaçlarını rahat karşılıyor. PSA’nın HDi motorlardaki başarısı DS4’te de devam ediyor. Üstelik Citroen bunu bir adım daha ileriye götürüp e-HDi adında daha temiz bir versiyon ile pekiştirmiş.

Citroen DS4’te Kullanılacak Motorlar

  • 110 HP e-HDi
  • 160 HP HDi
  • 120 HP VTi
  • 155 HP THP
  • 200 HP THP

Aracın iç tasarımı ise tamam dedirten kısım. Hiç abarttığımı düşünmeden gerçek manada lüx ve tasarım harikası denilebilir. Kaliteli derinin kullanıldığı kabin inanıyorum ki  altınızda en az BMW X6 gibi bir SUV var havası verir. Üstelik tavana kadar uzanan panoramik ön camda bunun cabası.

Aracın fiyatı henüz açıklanmadı. Şimdiye kadar yaptığım tahminlerde 3 aşağı 5 yukarı doğru bildim. DS4’ün 110 beygirlik dizel ve 120 beygirlik benzinli versiyonlarının fiyatının 53.000 TL seviyesinden başlayacağını düşünüyorum. Tabi bu fiyat Citroen’in gönderdiği resimlerde yer alan araçtaki gibi iç kabin ve 19 inçlik jantlar olması durumu için. Daha sade bir kabin ve 17 inç’lik jantlarla satılırsa 48.000 TL seviyelerinden başlayacağını öngörüyorum.

Fiyat tahmininde bulundum ama araç Türkiye’ye gelecek mi bilmiyorum. Citroen araç sattığı birçok ülke ve o ülkenin diline ait web sayfası hazırladı ancak buna Türkiye’yi eklemedi. Yeni Citroen modellerini Türkiye’ye getirmek konusunda oldukça tutuk davranan Baylas Otomotiv sanırım bu aracı da getirmeyecek. Bunu 2011 yılında göreceğiz.

Citroen DS4 Ön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir