Elektrikli Bisikletlerin Hummer’ı: M55 Beast Hybrid Bike

M55 Hybrid Elektrikli Bisiklet

Elektriğin ulaşım araçlarına ilk uygulama alanlarından ve en yaygın olanı bisikletler. Sizlere elektriğin bisikletlere uygulamasının en uç örneklerinden birini tanıtmak istiyorum. M55 markasının Beast modeli, elektrikli bisikletlerin tabiri caizse Hummer‘i. Çünkü bisiklet off-road kullanımı için tasarlanmış ve satış fiyatı tam 35.000$.

M55 Beast’ı 30 kişilik mühendis, endüstriyel ürün tasarımcı ve optimizasyon ekibi ortaya çıkardı. M55, 77 km/s hıza çıkabiliyor ve tek şarjla 145 km gibi birçok elektrikli otomobilin bile sahip olmadığı menzile sahip. Bisikletin maksimum tork değeri de aynı şekilde birçok içten yanmalı otomobilden daha yüksek: 104 Nm!

Hybrid bisiklet, bünyesindeki sensörler sayesinde kullanıcının pedal çevirmekte zorlandığını hissettiğinde gerekli olan kadar tork sağlıyor. Böylece hem insan gücü hemde elektrikli motorun gücü aynı anda kullanılmış oluyor.

22’lik Tenergy Polimer Li-Ion hücreli (20 AH) 44V bataryası bulunuyor. 500-700 kere doldur boşalt yöntemi ile test edilen bataryalar binde sadece 6-7 gibi performans kaybı göstermiş.

Bisikletin karmaşık bir dişli zincir mekanizması var. Ortada aynı mil üzerinde üç dişli yer alıyor. Onun önünde elektrik motoru arkasında pedal dişlisi yer alıyor. Elektrik motoru ortadaki dişlilerin sağ taraftakine gücünü aktarıyor. Sol tarafta ise ikili dişli bulunuyor. İçteki pedal ile bağlantılı, dıştaki arka tekerleğe gücünü aktarıyor. Bu şekilde tüm dişliler birbirleri ile koordineli bir şekide çalışıyor.

Bisikletin LED bir ekranı bulunuyor. Bu ekrandan hızınızı ve motora giden anlık gücü görebiliyorsunuz. Suya dayanıklı olan gidonda ayrıca kalan pil ömrünü gösteren ışıklandırmalar da yer alıyor.

Uzun menzili, hybrid olarak çalışabilmesi, off-road şartlarına dayanıklı ve hafif bir gövdeye sahip olması ve yüksek AR-GE süresi ve maliyeti aracın fiyatının 35.000 $ olarak belirlenmesinde etkili olmuş. Bu fiyata alıcı bulunur mu bilinmez ama hybrid denilen karma sistemlerin iki tekerlilere uygulamada öncü olması nedeniyle hatırlanacak bir model olacak. Ayrıca M55’in yakın zamanda tanıtacağı iki elektrikli bisiklet modeli daha bulunuyor. Daemon ve Shadow isimli gelecek modellerin fiyatlarının 10.000$ seviyesinden başlaması öngörülüyor.

Bisiklet hakkında güncel bilgilere web sayfasından ulaşabilirsiniz.

One Comment on “Elektrikli Bisikletlerin Hummer’ı: M55 Beast Hybrid Bike

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir