Erzurum Atatürk Üniversitesi Tercih Edilir Mi?

Erzurum Atatürk Üniversitesi

Üniversiteler için tercih maratonu başlamışken bende üniversitem ve şehri hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istedim. Erzurum’da hayat nasıl, üniversite nasıl, masraflar ne düzeyde olacak gibi konularda görüşlerimi, tavsiyelerimi aktardım.

Ulaşım – Mesafe

Üniversitenin kalitesi çok önemli ama bulunduğu şehirde en az onun kadar önemli. O şehirdeki güvenlik, konaklama pahalılık gibi faktörleri bir kenara koyup yaşadığınız şehre olan uzaklığını, ulaşım imkanlarını, uzaklığı iyi düşünmek lazım. Bayramlarda, vize sonrası kalan boşluklarda memlekete gitmem diyebilirsiniz ama olmuyor. Hele ki ilk senelerde her fırsatta memleket yolu gözleyebilirsiniz. Bu nedenle Erzurum’un şehrinize olan uzaklığını hesaplayın. Örnek olarak İstanbul – Erzurum arasını haritada işaretledim. Sizde şehrinize ve tercih edeceğiniz şehire göre yeni sorgular gerçekleştirebilirsiniz.

Uzaklık demişken ulaşım imkanlarınıda iyi düşünmek lazım. Eğer uzak bir şehirden tercih edeceksiniz tren, uçak gibi imkanları düşünmek gerekiyor. Erzurum’da havaalanı ve tren yolu var. Ancak henüz hızlı tren gelmiş değil. Eğer aylar öncesinden kampanyalı uçak bileti ayırtmadıysanız otobüsten başka alternatifiniz kalmayacak.

Türkiye Haritası

 

Sosyal İmkanlar – Hayat – İklim

Pasif biri olsanızda, etkinliklerden haz alan biri olmasanızda belli bir noktadan sonra bu tür sosyallikler için fırsat arayacak biri olabilirsiniz. Yorucu ve kötü geçen bir vize-final haftası sizi stres atacak bir fırsat arayan duruma getirebilir. Erzurum’un bu konuda çok yetersiz kaldığını söyleyebilirim. Özellikle kışın günlerinde kısalmasının etkisiyle evden/yurttan çıkamıyorsunuz. Sinema, canlı müzik, bowling, halı saha aklıma gelen sayılı etkinlikler. Neyseki bu sene kış olimpiyatları Erzurum’da yapıldı. Bu vesileyle bolca oyun tesisi yapıldı. Aklınıza gelen neredeyse tüm kış oyunlarını gerçekleştirebileceğiniz tesisler bulunuyor.

Kışın gözünüz sıkça acaba bugün yeni bir soğukluk rekoru kırdık mı acaba? diyerek termometrelere sıkça gidecek. Hal böyle olunca kat kat giyinmek zorundasınız. Sıcaklık -35’leri gösterse bile kolay kolay hasta olunmuyor. Kışın şehirde hayat 19:00 civarında bitiyor. Caddede insan kalmıyor. Karasal iklimin hakim olduğu şehirde bahar ayı 1-2 hafta gibi bir sürede gerçekleşiyor. Anlayana kadar bitiyor. Yazları ise kışa nazaran çok güzel. Caddeler gece yarısına kadar hareketli.

Kalacak Yer

Öğrenciliğin en sıkıntılı, en mühim konusu: kalacak yer. Eğer yurtta geçinebilirim diyorsanız ne mutlu size. Devlet yurdunda kalırsanınız masraflarınız yok denilebilecek kadar azalacak, akşam ne yapsam derdi olmayacak, klasik öğrenci yemeklerini yapmakla, bulaşıkla vs. uğraşmayacaksınız. Benzer şekilde elektrik, su, doğal gaz, internet, kapıcı aidatı gibi giderleriniz olmayacak. Doğal gaz demişken Erzurum’da karasal iklimin hakim olduğundan bahsetmiştim. Yaklaşık 6 ay boyunca kombi yada merkezi sistemli kaloriferiniz yanmak zorunda. Yani evde kalıyorsanız aylık ortalama 200 TL gibi bir ısınma masrafınız olacak.

Olimpiyatlar sayesinde bolca KYK yurdu yapıldı. Çoğu kişinin rahat edeceği şekilde temiz, rahat sayılabilir. Fazla olmasada sayılı özel yurt bulunuyor. Bunların aylık ücretinin özel evden daha pahalıya geldiğini belirtmeliyim. Evlerin kirası 250 liradan (bodrum) başlıyor 850 TL’ye kadar çıkabiliyor. Ancak Erzurum’da da öğrenciye kolay kolay ev verilmez. Verenlerde aileye vereceği fiyatın üzerinde verir yada evinin belli başlı sorunları vardır. Uygun fiyata temiz ev bulmak imkansıza yakın. Kulağınıza küpe olsun şimdiden eve çıkarsanız mutlaka kira kontratı imzalayın ve notere imzalatın. Kiraları banka havalesi şeklinde verin, havale yaparken kira seçeneği mutlaka seçin. Aksi taktirde kışın ortasında kendinizi sokak sokak ev ararken bulabilirsiniz. Yaşadığım ve gördüğüm olayların tecrübesiyle bunu yazıyorum.

Atatürk Üniversitesi Çeşme

Evinizin yada yurdunuzun bulunduğu konuma göre toplu taşıma araçlarını kullanmak durumundasınız. Toplu taşıma araçları büyük sıkıntılarınızdan biri olacak. Evden çok erken çıkmanıza rağmen çoğu kez derslere geç kalacak, hatta sınavlarınızı bile kaçıracaksınız. Ayrıca tıka basa dolu olmaları ve formula 1 araçlarını aratmayan hızlarıda cabası.

Üniversite

Üniversite hakkındaki yorumları falan okuduğunuzda çoğu kez Türkiye’nin X. büyük üniversitesi şeklindeki yorumları okuyabilirsiniz. Üniversitenin çok büyük bir alan üzerine kurulu olduğu doğrudur ancak siz tarla sürmeyeceksiniz. Alandan size ne ki.. Burada bakacağınız husus okuyacağınız fakültenin bir kampüs içinde olup olmadığı olmalı. Kampüste spor salonu, yemekhane, kafe, sağlık ocağı gibi sosyal tesislerin ve dinlenebileceğin yerlerin olması yeterli.

Üniversitenin kontejanı her geçen sene artıyor. Şu an gece-gündüz, ön lisans – lisans – yüksek lisans öğrencilerinin toplam sayısı 40.000’in üzerinde. Bu durum size hep dezavantaj oluşturacak. Hocaların öğrencilerle sağlıklı iletişim kuramaması, laboratuar gibi pratik çalışmaların sağlıklı yapılamaması, sosyal imkanlardan tam yararlanamama, kiralık ev bulma, yurt bulma hatta kantinde oturacak sandalye bulma bile sayılabilir 🙂

Şimdiye kadar saydıklarım bir yana seçeceğiniz bölüm bir yana. Doğru bölümü seçmek çok önemli. Bu konudaki rehberleriniz kesinlikle dershanedeki hocalarınız olmasın. Eğer öğretmenlik, fen bilimleri, edebiyat gibi bölümler seçecekseniz onları dinleyin. Mühendislik, tıp, hukuk, güzel sanatlar, ziraat vs. bölüm seçmeyi düşünüyorsanız rehberiniz kesinlikle bu bölümlerden mezun biri olmalı.

Son olarak seçeceğiniz üniversitenin web sayfasını, ekşi ve uludağ sözlük gibi sayfaları incelemenizi tavsiye ederim. Hedefinizdeki bölümün harç ücretlerini inceleyin, özellikle ikinci öğretim seçecekseniz buna çok dikkat edin.

Yazabileceğim şeyler aslında çok daha var ama bu kadarı yeterli. Yorum kısmına düşüncelerinizi, sorularınızı yazabilirsiniz. Kazanacağınız bölüm şimdiden hayırlı olsun..

114 Comments on “Erzurum Atatürk Üniversitesi Tercih Edilir Mi?

 1. kesinnlikle katılmıyorum size… öğrenci sayısının artmasından yakınmışsınız nedeni de öğretmenlerin öğrencilerle ilgilenmediği imiş lise okumuyon ki zaten öğretmen senle ilgilensn hiç bi yerde hoca gelipte öğrenciyle ilgilenmez sen hocanın yanına gidersen ilgileniyor gerek atatürk üniversiteside gerekse de müh.. fak hocaları yeterli sayıdadır hatta fazla bile denebilir en azından ilk 10 da olduğunda eminim öğretim kadro genişliği bakımından… küçük üni. okuyacak yerine her zaman tavsiyemdir büyük ve kalabalık üniversitede okumak.. her görüşten her tipten insan tanırsın topluluk içinde nasl davranacağını öğrenirsin.. verdiğin bilgilerin çoğuda yanlış mesela 40 bin öğrenci değil 70 bini geçmiş durumda bilginize

 2. @murat, öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığın için teşekkür ederim.

  Sizin hangi bölümde okuduğunuzu yada öğretim üyesi olduğunuzu yada ne iş yaptığınızı bilmediğimden ötürü alanınıza uygun görüş belirtemiyeceğim. Bu nedenle mühendislik üzerinden konuşmak istiyorum.

  Mühendislik bildiğiniz üzere bilgisayara, tasarıma, tartışmaya, fikir alışverişine en çok ihtiyaç duyulan bölümlerin başında geliyor. En basitinden teknik resim, programlama, analiz gibi bilgisayar odaklı bir dersi öğrencinin kavrayabilmesi 90-100 kişilik sınıflarda mümkün değildir. Öğretim elemanı kesinlikle öğrenciyle çoğu durumda birebir diyalog halinde olmalıdır. Benzer şekilde sınıftaki basit bir tartışmada her öğrenci fikrini asla söyleyemez. Çünkü ne öğretim görevlisi nede diğer öğrenciler herkesi dinleyecek sabırda olması beklenemez ve süre zaten buna hiç yetmez. Sadece her ortamda parlayan, daha çok “ampül” diye tabir edilen ve genellikle okul bitiminde araştırma görevlisi yada başka bir akademik kariyerle devam etmek isteyen tipler tartışmalara dahil olabiliyor..

  Öğrenci sayısını http://www.atauni.edu.tr/#sayfa=aktif-ogrenci-sayilari bu sayfadan takip edebilirsiniz. Dikkat ederseniz 20.000’den fazla açık öğretim öğrencisi var.. Açık öğretim dahil 65.815 öğrencisi var. 70.000’i geçtiği falan yok!

  Dört yıl yaşadığım bir şehri en iyi ve doğru şekilde anlattığımı düşünüyorum.

  Saygılar..

  • ben türkiyenin her yuerini iyi bildiğim gibi erzurumuda iyi bilirim. birkere ezurumu kötüleyenler aymazlığınıza veriyorum. ayıp olmasın diye aptallık demedim. güzellik kişiye göre değişir. aymazlar hele beğendiğiniz bir yeri söyleyin bakalım kaç kişi beğenecek. böyle bir girişim olsa olsa kıskançlık eseri olur. oğlum sen kayserilimisin.

 3. sevgili gökhan bey bizdew atatürk üniversitesinde okuyoruz. bu saydıgınız hiçbirşeye katılmıyoruz şuanda en yeni teknoloji kullanılarak ders işlenmektedir. ayrıca hocalarımız ise türkiyede sayılı hocalar arasındadır. Özellikle sizinde okuduğunuz bölümdeki hocalarımız lütfen okuduğunuz yere ihanet etmeyiniz.

 4. Yorumlarımızı silerek erzurumun güzelliğini ve ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNİN KALİTESİNE ENGEL OLAMAZSIN… UNUTMA SENİ GÖKHAN YAPAN ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ VE İHSAN E. DUR.

 5. şebnem öncelikle göhkan beyin sayfasına geldiginiz için teşekkür eder sizlere yardımı borç bilirim.

 6. @kübra,

  Erzurum Atatürk Üniversitesi devlet üniversitesidir.
  Şehirdeki ikinci üniversite olan Erzurum Teknik Üniversitesi’de devlet üniversitesidir.

 7. ben burada okumayı düşünüyorum iletişim fakültesi. acaba nasıldır hiç bir bilgim yok yardımcı olur musunuz kötü yanlarıyla iyi yanlarıyla ?

 8. bölüme giren hocalar nasıl? , sınıf kaç kişilik? ve galiba herkes erkektir 🙂 , ve şehir nasıl ? erzurum hakkında pek bilgim yok da? yardımcı olursan sevinirim üstad hayırlı cumalar

 9. Hocaların iyisi çok iyi, kötüsü çok kötü. Ortası da orta. Her ayarda hoca var. Ama bazı üniversitelerde okuyan ve bir ders yüzünden okulumu uzattı falan diye anlatılanlara konu olunacak “insafsız” hoca yok. Hakkın neyse onu alırsın.

  Sınıfların kaç kişilik olduğu gibi bir husus üniversite tercih etmende belirleyici olmamalı. Bu seni pek alakadar etmiyor. Ama yinede aklında soru işareti olmasın diye cevap vereyim. Dersler 60 kişilik dersliklerde yada amfilerde işleniyor. Nerde işlendiği senin için hiç farketmeyecek. Dersliklerin hepsi yeni yenilendi. Eski tip sıra yok.

  Yaşamayı bilen adam için şehir fark etmiyor. Şimdi yaşadığın şehir neresidir bilmediğimden sana bir karşılaştırma yapamıyorum. Bu nedenle üstte yazdığım yazıya tekrar göz atmanı önerebilirim.

 10. istanbul da ,erzurum insanı sıcak diyende var cok sert acayip adamlar diyende var o yüzden size sordum ,tm bilgilendirme için teşekkür ederim

 11. İnsanıyla vs. sıkıntın olmaz, problem yaşamazsın. Yeterki biraz gözü açık ol. Yoksa benim gibi 4 senede 4 ev değiştirmek durumunda kalırsın.

 12. tm cok soru sordumda son bi sorum var ben bir bayanım ve makine mühendisliği tercih edicem ama arkadaşlar o bölümde tek tercih eden kız sen olursun diyo sizcede öylemi? heleki erzurumda hiç olmaz diyolar makinede tek kalırsın sınıfta? bu konuda bilginiz varmı?

 13. erzurum güzel şehir benim annemler erzurumlu her yaz gideriz insanıda iyide bende inşallah bu sene erzurumda okumaya başlıcam ya inşaatta yada gıda da , ama makinede olcak kıscası hepsini yazıcam galiba 🙂

 14. birisi bende makine tercih etmeyi düşünüyorum, biraz çekingelerim var ama bakıcam artık, sıralama nasılk senin?

 15. @birisi, benim dönemimde 6-7 kız öğrenci vardı. Açıkçası onların zorluk yaşadığını, zevkli bir üniversite dönemi geçirmediklerini düşünüyordum. Çünkü fazla bir ortamları olmuyordu. Erkekler davet ederse etkinliklere falan katılabiliyordu. Sınıfta kalma gibi bir durum yok. İstiyenler 4 senede derece yaparak mezun oldu, çift anadal programlarına katılanlar oldu ama uzatanlarda oldu. Yani bu konuda iş sende bitiyor.

  Bu konuları bir yana bırakırsak mezun olduktan sonra ne iş yapacağınızı biraz daha düşünmek lazım. Bayan makine mühendisleri büyük ölçüde ofiste görev yapıyor. Sahaya verilmiyor, aktif olarak işin içinde olamıyor. Ofiste görev yapanlarda işin teoriğini biliyor ama pratiği olmuyor. Bu nedenle tam verimle iş yapamıyorlar. Geleceğinizi düşünüp karar vermenizi öneririm. Örneğin yerinizde olsam ve ille mühendislikten bir bölüm seçecek olsam endüstri, elektrik yada çevre gibi bir bölümü seçerdim.

 16. yua bu sene sıralamada geçen senekiyle aynımı olur yoksa dahamı az olcak bilgin varmı endüstri için sıralalmam geçen senekine uymuyo pek 🙁 makine tam

 17. Puan, sıralama vs. hiç bakmadım. Bu konuda yeni sistemle yerleşen arkadaşlarına sormanı tavsiye ederim. Son sistemler hakkında hiç bilgim yok.

 18. erzurum hava şartları malum 2.oğretım dusunyorum zorlanırmıyım.mersin gibi scak bir yerden gelcem

 19. @furkan, senin memleketinden çok gelen var. Alışıyorsun soğuğa. Üniversite içinden dolmuşa binip yurduna/evine gidecen. Fazla dışarda kalmayacağın için sıkıntı yaşamazsın.

 20. Gokhan ing dil edebiyat ne durumda bi bilgin var mi? Top sakalli piercingli gencleri taciz ettikleri dogrumu ? Oleyse oraya iner inmez tasa tutarlar beni heralde. Ayrica is olanaklari
  Nasil? Malum ogrenciyiz para lazim. Bu sorulara
  Cevap verirsen cok mutlu olurum

 21. @ece, bir yıl İngilizce hazırlık okuyorsun. Ama dersler Türkçe işleniyor.
  İş imkanı senin ne istediğine bağlı. İş imkanı büyük şehirlerde iyidir.

  @Sercan, İngiliz dili hakkında bilgim yok. Kimse kimseyi kaşınmadığı sürece taciz etmez. AVM’lerde part time çalışabileceğin çok imkan var.

 22. peki erzurum teknik üni. nasıl kampüs falan eğitimi sizce üste atatürkümü yoksa erzurum teknik üni yazayım size göre

 23. Ece, Teknik Üni yeni kuruldu. Çoğu hocası Atatürk Üniversite’sinde görev alıyor. Yani hocalar iki tarafta da hocalık yapıyor. Ata Üni gibi devasa bir kampüsü yok. Yerinde olsam Atatürk Üni’yi üst sıralarda yazardım.

 24. Birinci öğretim, ikinci öğretim fark etmez. Ama ikinci öğretimde okuyanlar daha başarılı oluyor. Şimdi harç paraları kaldırılacak deniliyor. Eğer kaldırılırsa ikinci öğretim yazın tabi.

 25. endüstri mühendisliği ikinci öğretim başarı sırasının bu yıl için aldatıcı olabileceğini düşünüyorum benim 120 bin geçen yıl 127 bininciyi almış 1. tercihim burası umarım gelir.

 26. enes, senin gibi düşünüp bir o bölüme karşı bir yoğunluk yaşanmazsa büyük ihtimal kazanırsın.. Çünkü her sene binlerce kişilik yeni kontejanlar yeni üniversiteler açılıyor. Şansın çok yüksek, Allah muvaffak eylesin.

 27. @ebru, sağlık alanında Atatürk Üniversitesi tercih edebilir. En ön plana çıkan bölümlerinin başında TIP’la ilgili bölümler geliyor. Listeye yazılabilir kanaatindeyim.

 28. @ebru, senin kişiliğinle ilgili bir durum. Onu en iyi sen ve seni tanıyanlar bilir.

  @ece, dalga geçmiyorsun dimi? Binasız üniversite mi olurmuş.

 29. Ben erzurum teknik makina muh. yazdm ama ckarsa cok pisman olcm. keşke atatrku yazsaydm.peki teknikle atatrk unvrtesnin bnim bölum icin hangsi daha iyidr

 30. Mesut sıkıntı etme, hocalar hemen hemen aynıdır. Senin için fazla büyük bir fark olmayacak. Sadece kampüslü bir üniversiten olmayacak.

 31. Veterinerlik yazdım ilk sıraya ama açıkçası çok ikilemde kaldım. Veterinerlik Fakültesi hakkında bilginiz var mı? Bir bayan olarak zorlanır mıyım Erzurum’da?

 32. Mrb ben sosyal hizmt uzmn. uzaktan eğitim tercih ettim atatürk ünv ama korkuyorum yılda iki kerede gelicek olsam izmirdeyim ve erzuruma ulaşım özellikle kış şartları hakkında hiç bir fikrim yok yardımcı olabilrmisiniz ?

 33. birde orada yurtlar bu şekilde gelen öğrencilere yardımcı oluyormu özel yurt varmı ve çok para istiyorlarmı bunları bilmek isterim malum izmir uzak ne yapacağım ve tek tercih yaptım arkadaşlar tercih yaptıktan sonra bu konuda kafamı karıştıran çok oldu yok kışın gidilmez sen nasıl yapacaksın sınavları kaçırabilirsin gibi ?

 34. @Gizem, niye zorlanacaksınız ki? Sizin gibi binlerce bayan öğrenci Türkiye’nin dört bir yanından geliyor. Erzurum’un haritada uzak olması üniversitesinin diğer üniversitelerden farklı olduğu anlamı oluşturmasın aklınızda.

  @biri, Erzurum’a o kadar yolu karayolu ile gitmek pişmanlık olur. Uçakla gitmek en doğru tercih olur. Sınav tarihleri falan belliyle uçak biletinizi önceden alın. Şimdi süper indirimler var. Otobüsten daha ekonomik fiyatlarla gelebilirsiniz. Geldiğinizde havaalanından Havaş otobüslerine biner, şehir merkezinde inersiniz. Otobüsle gelseniz bile yolların kapanması gibi bir durum olmaz. Erzurum’da sürekli kar yağar ama trafik aksamaz. Sınavları kaçırırsın falan diyenler biraz sıkmış.

  Bir-iki günlüğüne kalabileceğin yurt bulman çok zor. Ama araştırmak lazım, belki bulursun. Bulamazsan sayısız otel alternatifin var. Bekar odasından 5 yıldızlı otele kadar alternatifler var. Bütçene uygun bir yerde kalırsın. Tanıdığın bir öğrenci yada memur arkadaşın varsa onun yanında misafir olursun. Uzaktan eğitim alan yada sadece sınavlara girenler öyle yapıyor. Arkadaşının bir-iki faturasını öder yada eve erzak desteği yaparsın olur biter 😉

 35. ya bn bazı anlayamadıklarım var bnm puanım 283 erzurum ikinci öğretim ingiliz dili ve edebiyatı puanı 274 bu yıl 20 binle alıo bn 22 bındeyım yerleşirmiyim_?

 36. @nevin, bu tamamen şansına kalmış. Puan olarak şansın var gibi gözükse de sıralama işi bozuyor. Sınırda sayılabilirsin. Ama ben olumlu düşünüyorum.

 37. çok teşekkür ederim kalacak yeri bir şekilde bulabiliyorum anladığım kadarıyla benim korkum yolların tıkanması falandı bir de o hava şartlarında uçak ben hiç binmedim ama eğitim şart yapçak bşy yok 🙂 daha sonuçlar açıklanmadı ama içimi rahatlattınız inş kazanırım ..

 38. bu arada nevin benim arkadaşımda en sonlardaydı ama alındı canını sıkma iyi düşün olacaksa inan bana bir şekilde oluyor senin için hayırlıysa inş olur 🙂

 39. Ben Fars dili ve edebiyatı bölümünü kazandım erzurum hakkında bildiğim tek şey -30 şimdi ben burada nazıl bir hayat geçireceğim 4 yıl boyunca yazdıklarınıza bakılırsa bir nevi cehennem ateş yerine soğuk var ??

 40. ben ek yerleştirmelerde kimya ikinci öğretim yazacağım sizce nasıl ayrıca ben erzrumda doğdum ama kucuktm soğuğu hakkında bir fikrm yok ikinci öğretim oldğm icin sogukta zorlanırmıyım. kalacak yer konusunda naparım delet yurdu olmaz büyük ihtimal bana yardımcı olun lütfennnnnnnnnnn

 41. merhabalar, uludağ sözlükte yazmışlar ne kadar doğru bilmiyorum reyis felan olayları çok deniyo kantinlerde masaları felan oluyormuş ben ankdan burda ki gazi gibi tam anlamıyla öyle mi ? bir de uzun saç sakal felan (erkeklerde) şehir yani insanları tarafından garip karşılanıyormuş tepki görüyormuşsun bu doğru mudur şimdiden teşekkürler..

 42. ben ek yerşetirme ile yerleştim adalet bölümüne evrakalrımı gönderdim ama ünvsteye ulaşamıyorum ben açan yok telefonları ben nasıl kitaplarımı alcam sıav tarihlerimi nasıl öğrencem sınava nasıl gircem fikir veren yok yardım edin bilen varsa nasıl ulaşcam onlra

 43. Erzurumda mühendislik okumak üzere gittim. Kaldığım süre içinde aslen erzurumlu olmama rağmen yabancı gönünen tüm insanları kazıklamaya çalışıyorlar. Şuan izmirde ilamet ediyorum. Buraya nazaran kirasından tut eldığım tük gıda malzemelerine kadar herşeyleri pahalı. Erzurumda bir çekyat bile almak isteseniz o fiyata aynı kalitede oda takımı alırsınız dersem abarttığımı sakın düşünmeyin. Tüm meyve ve sebzeler buraya nazarak 3-7 kat arasında daha pahalı. İnsanları resmen öğrenci ve askeri kazıklayarak geçim sağlıyorlar. Üniversitesine gelince koca mühendislik fak. öğretmenleri hep erzurumlu. Bu olabilirmi yani ben farklı okullarda gördüm ankara üniv. marmara üniv. falan ama hiç birinde bu derece tanıdık dolduran akrabayı kayıran bir şehir yok. Onca ders çalışırız verilen not 50 ise tanıdık sağlanmışsa 70e rahatlıkla çıktığını gözlerimde dahi defalarcagördüm. Arkadaşa bu nasıl olur senin notlar diyincede kendi ağzıyla akrabam olur demesi beni çileden çıkarttı. Okul yönetimi osymden gelen tüm bildirgelerden habersizler. Haksızlık olması halinde osym nin gerekli kanun ve maddelerini biz bulup hak iddea etmeye kalktığımız çok oldu. Zaten yapılan haksızlıklara dayanamayarak hemşerim olmalarına karşın insanların bu derece bağnaz olması beni derinden üzdü. Ev kiraları bulmanız zor. camlarda kiralık yazmazlar. Gidip sorduğunuzda yabancıysanız size 600TL den aşağı zaten diyen yok ama kendi akrabalarıysa 200-300TL yi geçmiyor. Evleride izmirdeki evlere oranla kıyas yapsam burda izmirde aynı evin kirası 300Tl olan bir ev erzurumda 600TL. Memeur veya öğrenci kesinlikle geçinemez orda. resmen kazıklıyorlar ay sonunu getiremezsiniz. Demedi demeyin. Doğuysa gidin kars ığdır ne yazarsanız yazın ama sakın erzurum demeyin.
  TAVSİYEM KESİNLİKLE HERNE SEBEPLE OLURSA OLSUN MEMUR ÖĞRENCİ GEZME AMAÇLI NE OLURSA OLSUN SAKIN ERZURUMA GİTMEYİN NEFRET EDECEKSİNİZ.
  Ben şuan mühendislik okumama rağmen okulumu bıraktım ve şuan izmirde egeüni de okuyorum. 1 Yıl ara verdim onların yüzünden tekrar sınava girerek kazandım. Öyle bir yerde kalmak bağnaz insanların ekmeğine yağ sermek bana göre değil. Aslende erzuruluyum az çok akrabam olmasına rağmen nefret ettim. ALLAHım bana erzurumun yanından geçmeyi bile nasip bir daha etmesin diyeyim. Sizler içinde bu duam geçerli.

 44. Bu arada öğrenciler olarak bayanlar sakın gelmeyin. Erzurumun bağnaz erkekleri her yolda yürüyene görmemiş gibi laf atıyorlar. Ben evliyim yanımdaki hanımıma bile laf attılan tek şehir orası. İzmirdeyim böyle birşey görmedim ben. Ayrıca öğrenci yurtlarında bayanlara tecavüz olayları çok duydum 1 yılda hiç olmamışsa 10 olayla karşılaştım. Sakın okumak amaçlıda olsa gelmeyin başka yer yazın. Her şeyi göze alsanız bile yolda eşinizle sevgilinizle yürüyemzsiniz. Laf atan bir sürü dengesiz var ve elinizi kana bulamaları an meselesi.

 45. Türkiyede uzak olmasını geçin önemli değil uçak var gerekirse onunla gider gelirsiniz bütçenize göre ama şun syleyeyim. Erzurumda yaşayan tanıdığı olan biri bir bileti 50TL ye alıyorsa size verilecek fiyat 80 deyip 70ten aşağı asla olmayacaktır. Uçak binmekmi istiyorsunuz hava alanına giden araç 1 tane sadece ve 15 dk lık yola hakkından 5 kat daha fazla alan bir araç sanırım 4-5TL idi. 15dk lık bir mesafeye bu kadar para verilmesi sadece 1 aracın kalkıyor olması zaten başlı başına saçma birşey. Kısaca yaşanmayacak şehirlerin en başında kesinlikle erzurum geliyor. Çankırıdada bulundum bir süre. Ordada benzer durumlar var ama kirasından tutun insanlarına kadar bu derece öğrenciyi memuru ve askeri sömüren bir şehir kesinlikle başka yok. Harici bayanlara olan saygısızlık ve laf atmalar eşiniz veya sevgiliniz fark etmez, okulda yurtta meydana gelen bayanlara yönelik skandallar düşünülünce tavsiye asla etmeyeceğim tek şehirdir.
  BU ARADA SÖYLEMEYİ UNUTTUM. ÜLKÜCÜ VE SOLCU DİYE HER İNSANA ZORLA BULAŞAN KAVGACI VE İSTEMEDİĞİN HALDE BULAŞAN BİR ŞEHİR YAPISI VAR. ŞEHİR KÜÇÜK BU YÜZDEN HER İNSANA ZORLA TEMAS EDİYORLAR VE KAVGA BIÇAKLAMALAR ÇOK OLUYOR. DEVLET YURDUNDA KALDIĞIM SIRADA BENİM ODAMDAKİ 2 ARKADAŞIMI BIÇAKLADILAR.
  Ben marmaradada okudum ankaradada ama hiç birinde zorla bir insanı bu işlere bulaştıramazlardı. İsteyen istediği girişi savunurdu istemeyen çeker evine giderdi. Erzurumda bu böyle değil. Ya ülkücü olacaksın ya solcu yada sana her ikitaraf cephe alacak ve bir bahanede bıçaklanacaksın. Ben kavga gürültü sevmem işlerim okulum zaten bana fazla bile geliyor ama birde bu özellikle ülkücülerin baskısı bana fazla geldi. ABİ ERZURUMU MET EDEN GELSİN BİRDE BANA KONUŞSUN. BENDE ASLEN ERZURUMLUYUM ESKİDENDİ O DADAŞLAR. ŞİMDİ DADAŞ ASLA KALMAMIŞ. MERT DÜRÜST DİNİNE BAĞLI İNSAN ASLA YOK. İtrazı olan fatih_-_hitaf@hotmail.com adresinden bana ulaşsında birde bana söylesin düşüncemin yanlış olduğunu

 46. ya merabalar bende atatürk üniversitesinde bilgi ve belge yönetimi istiyorum ama iyi bir üniversite midir tercih edilir mi ne düşünüyosunuz?

 47. Öncelikle şunu söyleyeyim HALKI çok sıcak ve iyiler özellikle sınıf arkadaşlarım Erzurumlu olanlar kardeşim gibiler en ufak sıkıntımda herzman yanımdalar sosyal olarak pek birşey yapamasakda arkadaşlarınızla oturup güzel bir çay içip sohbetin dibine vurabilirsiniz öğrenci kayırma felan her unı de olan seyler erzuruma has bır durum degıl sinema tiyatro buz patenı kayak halısaha ve canlı muzıkl bence yeterlı oraya okumaya gıdeceksınız alem yapmaya degıl unı cok buyuk ve edebıyat dısındakı bınalar bolumler ıyı hocalar çok samımı en basıtınden profesorumuzun odasuına gıdıp çay kola içip herseyden konusabılıyoruz eleştiri yapabiliyoruz hocalarımız her turlu bıze yardımcı oluyorlar tek sıkıntı kışın aşırı sert gecmesı ve kımılerıne gorede sosyal aktıvıte !

 48. 11300 siralamam herkez uni hastanesi buyuk ve koklu diyor ama sehir knsnda ve bazi knulardada soylenen soylenene erzurum tipda okuyan varsa yardim edeblr mi

 49. Ya ben endüstri mühendisliği i.ö yazacağım ama hiç bir bilgim yok bölüm hakkında yardımcı olur musunuz hazırlık falan var mi ?

 50. ben erzurum teknik üniversitesi makine müh. yazdım gelmez diye yazdım ama geldi ben gitmek istemiyordum ama hocalarım dediler ki sen manyak mısın erzurum güzel şehirdir gözün kapalı gidebilirsin dediler umarım yanılmıyorlardır bu sizce doğru bi düşünce mii ????

 51. @mrym, keşke bunları tercih yapmadan önce düşünseydin. Teknik üniversitenin yeri güzeldir, etrafında bolca kiralık ev var, hemen yanında AVM var, önünden dakka başı dolmuş geçer. Sıkıntı çekmezsin. Hayırlı olsun.

 52. Merhabalar ben ceylan
  Şuan 12. Sınıfım üniversite sınavına hazırlanıyorum tek hayalim tıp fakültesi okumak şuan atatürk ünversitesi tıp fakültesi 11000 ile öğrenci aldı beni fakülte hakkında bilgilendirmenizi istiyorum.
  Teşekkürler :))

 53. merhaba hocam ben bu yıl açıköğretim den çocuk gelişimi ne başlıyacağım. kız mesleklisesi çıkışlıyım ve 3 yıldır da öğretmenlik yapıyorum. ön lisans da staj problemim olmaz dimi

 54. TEŞEKKÜR EDERİM GÖKHAN BEN ADANADAN GELİYORUM ERZURUM VE ATATÜRK ÜNİVERSİTESİNİ TANIMAMA YARDIMCI OLDUĞUNUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM SAĞOLUN TÜRKİYENİN NERESİNDE OKURSANIZ OKUYUN SİSTEMLİ Bİ ÇALIŞMA OANAĞINIZ VE ÇALIŞMA AZMİNİZ YOKSA HER YER ZOR OLUR

 55. Beni sadece erzurum insanı hakkında bilgilendirirmisiniz ?
  Etrafımdan orda okuyanlardan askerlik yapanlardan v.s cok sikayet geldi.
  Ülkücü, dadas, solcu v.b gurupların diger insanlarla misal cerkeziyle kürdüyle gibisinden insanları istemedikleri anlasamadıkları sorunların cıktıgı insanının diger bölgedeki özelliklede kürt kardeslerimiz hakkında cok asırı tepki gösterildigi soyleniyor sizler ne düsünüyorsunuz ?
  Sonucta üniversite okuyoruz ve herkes farklı yerlerden oluyor sunuda eklemek istiyotum tüm müslümanlar kardestir lakin bu söylentileri birde sizden duyayım dedim gercekten varsa bilginiz adam gibi söyleyin sonucta ömrümüzde bir defa üni. Okuyacaz takip edecem yorumlarınızı simdiden tesekürler.

 56. Mrb ben bu sene fen edebiyat fak kazandim atatürk unv. Ama ikinci ogtetim ulasim olanaklari nasil cok merak ediyorum i.ö tercih edenler varmi fazla lutfen cevap verirmisiniz.

 57. Ben yabancı uyruklu öğrenciyim.Turizm bölümünü hanfi universitede ala bilirim.En iyileri hanfisi.teşeşkkürler.

 58. Erzurum yorumlarda bahsedilen kadar berbat ve kötü bir yer değil.İnsanı samimidir. Üniversite, kampüsü çok iyi. Zaten Erzurum bayağı bi gelişme kaydetti. Yok sağcıymış solcuymuş o tür şeyler yok artık. Sosyalleşmek istiyorsanız konserler, bowling salonları, kortlar,halı saha, buz pateni vb. herşey var. İstediğiniz zaman dolmuşa binerek her yere gidebilirsiniz. Konserler genelde kışın winterfest ve bahar, kış aylarında daha çok oluyor. Soğuktur Erzurum doğru özellikle batıdan geliyorsanız zorlanırsınız ama zamanla alışıyorsunuz. Part time olarak 2 avmde de iş bulabilirsiniz.Diger şehirlere göre yiyecek ve kiralar pahalı olabilir. Çünkü burası doğu yani. İzmir ile Erzurum’un bir olmasını beklemeyin.Ama abarttıkları kadar da değil. 2 tane avm var ne isterseniz kolayca ve normal fiyatlarda bulabilirsiniz Üniversite yıllarında bi gitsemde kurtulsam dersiniz ama gidince özlersiniz Erzurum’u.

 59. bende bu üniversite ziraat mühendisliği düşünüyorum nasıldır bir fikri olan var mı ?
  teşekkür ederim.

 60. Hayatimin en guzel dort yilini burada gecirdim her anlamda unutamayacagim.dort yildi. Hem hayati ogrendim hem bilmenin bilginin degerini. Yine universiteye gitme sansim olsa ben yine burayi secerim tercih etmek isteyenlee hic cekinmesinler inanin bircok universiteden daha fazla arastirma ders calisma imkani ve zamani bulacaksiniz cunku burasi soguk memleket her ne kadar insanlari sicak ve samimi ise de…

 61. Merhaba, hukuk fakültesinde uygulamada devamlılık zorunlu mu, yoksa istanbul hukuktaki gibi devam sıkıntısı yok mu…

 62. Merhaba, Atatürk ünv. İletişim fakültesi sinema tv bölümü yazacağız, bölüm eğitim okul cevre hakkında şuan okuyan yada mezun olan bilgi paylaşırsa çok seviniriz..

 63. Merhabalar. Ben Atatürk üniv. Hukuk bölümünü kazandım. Az çok yorumları okuyarak bişeyler öğrendim ama ne kadar da olsa oraya gelip okumadan tam anlamıyla herşeyi öğrenemeyiz. Ben adanada oturuyorum erzuruma sizce ne zman geleyim okul açılış tarıhınden ne kadar önce geleyim yurt cıkmaması durumunda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim🙏

 64. Dansar bende Erzurumluyum Dadaşım ve ÜLKÜCÜYÜM ne solcuyla bir davam var ne kürtlerle bizim hepimizin kardeş oldugu yerdir. Evet ÜLKÜCÜNÜN yıkılmaz kalesidir Erzurum insanı serttir ama yalan söylemez . Sokakta gezerken hilal bıyıklı uzun kaba yüzü gülmeyen adamlar görürsün. BİZ ÜLKÜCÜYÜZDE BİZİM DAVAMIZ NE KURU MİLLİYETCİ DAVASI NE SAG SOL DAVASI BİZİM DAVAMIZ TÜRK İSLAM DAVASIDIR. Erzuruma gelen asker yalan soylemis burada asker el üstündedir burada asker bas tacıdır burada askere dokunsnın gözünün yasına bakmazlar burası insan sever evet görüşleri farklı batıya oranla burada oyle rahat olmazsın acık giyemezsin bağırarak konuşamazsın kahkaha atamazsın sen burada hanım olmak zorundasın hanım olcaksın gözü acık olcaksın gor bak nasıl el ustunde tutuyorlar göbeğin acık minl etek saclar sarı caddedede gezersen buradaki millet yoklukta sana bakarlar oda abaza olanları bazı kesimi kafasını eger yuzune bile bakmadan gecer. Sen erzurumu ne sandın kardes memleket varsa o memleket erzurum herseyi yaşatıyor sana yazı yaşarsın kısı yaşarsın ilkbaha sonbahar hey yavrum hey ben burada neler gördüm kürdü de türküde aynı kabdan yemek yiyen aynı yatağı paylasan bende ülkücüyüm ama en yakın arkadasım ağrılı bir kürt adı zeynep biz dil din ırk ayrımı yapmaksızın seviyoruz insanı evet burası her yerden farklı burada islamiyeti dibine kadar yaşayabilirsin. Bunları sana söyleyenlere şunu söyle yediniz içtiniz tuvaletine sıçtınız topraklarını korudunuz ama yemek yenilen yere ihanet edilmez…

 65. ben bu sene dgs ile ata üni. gıda mühendisliği i.ö. kazandım .
  kazananlar varsa kaç sene de biter okul
  ve erzurumla ilgili kafamda çok sorular var yardımcı olursanız sevinirim.

 66. Hukuk fakültesinde ikinci öğretim saatleri nedir acaba hukuk fakültesi için erzurum seçmek doğru mudur ? Bilgi alabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir