Araba Budur ~ Volkswagen Beetle

Yeni Volkswagen Beetle 2012

Alfa Romeo Türk TV kanallarında yayınlanan Giulietta marka aracı için “Ruhumuz olmadan sadece birer makineyiz” gibi iddialı bir ifade kullanıyor. Alfa Romeo’nu kullandığı bu ifade Giulietta için tartışılabilir ama Volkswagen Beetle için tartışmasız bir gerçek. Tüm dünyanın bildiği, bindiği, bir zamanlar sahip olduğu hatta günümüze kadar sakladığı otomobil dünyasının en özel otomobili. Ruhu var diyebileceğimiz sayılı otomobillerden. İşte Beetle eski özgünlüğü ile günümüz tasarım çizgisini birleştirdi, ortaya benim “araba budur” dediğim bu aracı çıkardı.

 

Volkswagen Beetle 1959

İlk nesil Beetle 1938 ile 2003 yılları arasında ufak değişimler geçirerek üretildi. Dile kolay tam 65 sene yüzünü koruyarak satıldı. 97 senesinde New Beetle ismiyle yeni nesil bir versiyonu çıktı. Orijinalinden ilham alan modern bir yüze sahipti ancak halk tipi bir araç değildi. Eskisine göre yüksek sayılabilecek bir fiyata ve genelde bayanların beğeneceği bir tasarıma sahipti. 2010 senesinde üretimi sonlandırılan bu aracın yerini şimdi 3. nesil Beetle alıyor.

Volkswagen New Beetle

Yeni Volkswagen Beetle

2012’de Türkiye’de satılacak son jenerasyon Beetle 50’li yıllarda üretilen şaşkın bakışlı ve ince yapılı Beetle kadar aranan bir model olmaya aday. Yuvarlak ön farlar ve köşeli stoplar ile aracın yan görünüşü araca sanki Porsche’nin mini aracı havası veriyor. Bunda 19 inçlik jantların, arka spoylerin ve çift çıkışlı egzozun katkısı büyük.

Volkswagen’in 21. yüzyıl Beetle’ı olarak isimlendirdiği aracın kalbinde, güçleri 1.2 litre 105 beygir ve 2.0 litre 200 beygir TSI benzinli motorlar ile 1.6 litre 105 beygir dizel motor olacak. Hem tasarımı hemde güçlü motorları sayesinde artık bu araca kaplumbağa değilde tavşan demek daha doğru olur.

50.000 TL gibi bir başlangıç fiyatına sahip olacağını düşündüğüm yeni Beetle başta Mini Cooper olmak üzere Citroen DS3, Alfa Romeo Mito, Fiat 500, Audi A1, Volvo C30 vb.. araçlara rakip olacak.

3 Comments on “Araba Budur ~ Volkswagen Beetle

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir