Bitirme Ödevim ~ Isı Borulu İşlemci Soğutma

Isı Borulu İşlemci Soğutucu

Bilindiği üzere son sınıfın ilk döneminde Elektrikli Otomobil konulu bitirme tezi hazırlamıştık. İkinci dönem ise Isı Borulu İşlemci Soğutma konusunu ele aldık. Bu tezde esnek bir kullanım şekli ve alanına sahip olan ısı borularının bilgisayar işlemcilerine uyarlanışı yer alıyor. Türkiye’de pek yaygın olmayan bu tip soğutucular birkaç sene öncesinde gelişmiş ülkelerde kullanıldı ancak günümüzde popülerliğini yitirdi.

Bitirme tezi üç ay gibi bir sürede hazırlandı. Tezin başlangıcından bitimine kadar danışman hocamız Doç.Dr. İsak Kotçioğlu bize büyük zamanını ayırdı.

Tezde genel bilgiler, termodinamik esaslar, Pro Engineer çizimleri, MATLAB programları yer alıyor.

MATLAB programlarını destek almadan hazırladım. Çeşitli varyasyonlara göre soğutucunun performansını hesaplama esasına göre çalışıyor. Yazının sonunda yer alan PDF dosyasında programın kodları yer alıyor. İlk yazılanın ana program diğerlerinin alt program olduğuna dikkat ediniz. Bu şekilde tek tek kaydedip çalıştırabilirsiniz.

Pro Engineer çizimlerinin gerçeği yansıttığı söyleyemem. Sembolik bir çizim olduğu söylenebilir.

Hesaplamalar ve formüllerde biraz eksikler var. Örneğin kanatçık hesabı ve kanatçıklara sonradan eklenebilecek bir fanın performansı, kayıplar hesaba katılmadı. Bu nedenle ısı borusu %100 performansla çalıştığı varsayımı yapıldı. Projeden faydalanmak isteyenlerin bu eksiklikleri gidermelerini tavsiye ederim.

Ekler: Isı Borulu Bilgisayar İşlemcisi Soğutma Bitirme Tezi

2 Comments on “Bitirme Ödevim ~ Isı Borulu İşlemci Soğutma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir