EtoxZafer.com’dan Vazgeçtim

Etox Zafer

07/07/07 tarihinde bir internet sitesinde Türk malı otomobil haberini görerek etoxzafer.com ve etoxzafer.net alan adlarını almıştım. Amacım böyle güzel bir projenin hayata geçmesi durumunda markaya ait bir hayran sayfasını yönetmekti. Basında çıkan tüm haberleri, tüm resimleri, tüm videoları ince ince arayıp koymuştum. Ama aradan geçen 3 tam seneye rağmen firmadan sağlam bir hayat belirtisi çıkmadı.

Sadece 2009 yılında aracın beyaz versiyonu çıktı. Ajanslarda, TV’lerde haberi döndü ama bu en fazla 2 gün sürdü. Çıkan haberlerde de firma yetkilileri aracı Lamborghini, Ferrari ile denk gördü, onlar ile karşılaştırdı. Daha rakiplerinin kim olduğunu doğru sentezleyemeyen bir firma 125 beygirlik Renault motoruna bakmadan 500 beygirlik markaları kendisiyle bir görmesi tek kelime ile komik. Firma yetkilileri hiç olmazsa otomobil markalarının global sayfalarından modellerini incelese veya Auto Motor&Sport Katalog dergisine baksa muhtemel rakiplerinin hangi modeller olacağını çok rahat görecekti. Dizel motorlu spor aracın bir hayal olmadığını, gerçekte var olduğunu göreceklerdi.

Yerli malı otomobil projeleri ilerde de devam edecek. Devrim, İmza, Şamil, Etox, Onuk gibi yeni hayaller eklenecek. Bu projelerde görev alanların öncelikli işinin analiz olduğunu çok iyi bilmeleri gerekir. Amerika’yı yeniden keşfe gerek yok misali vites kutusu, motor, ABS, chip, süspansiyon vs. vs. sıfırdan yapılamaz. Seri üretilecek %100 yerli malı otomobil hangi devlette olursanız olun olmaz. Bugün Türkiye birçok dünya markası otomobile parça gönderiyor. Aynı şekilde bizde kendi markamızı kurduğumuz zaman dışardan parça almak zorundayız. Gereksiz yere milliyetçilik ayağıyla vatandaşı gaza getirmeye lüzum yok.

Her neyse… Asıl konuya dönersek. EtoxZafer.com sayfası gerçekten güzel değerler aldı. Dmoz’a eklendi, CNN.com gibi sağlam haber sitelerinden backlink aldı. Birçok web sayfasının haberlerine kaynak oldu. Ama anladığım o ki firma bu proje ile daha fazla uğraşmayacak. Domainin süresini uzatmayacağım.

Yeni bir yerli malı otomobil hayalinde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir