Yeni Oyuncağım: iPod Nano 5. Nesil 16 GB

iPod Nano 5. Nesil 16 GB

2007 yılında iPod Nano 2. Nesil 4 GB yeşile sahip olmuştum. Aradan geçen 3 senede hiç sorun vermemesi, şarjının ilk günkü kadar uzun sürmesi, ses kalitesi, kullanım kolaylığı beni yeni neslini almaya sevk etti.

Mayıs ayının sonlarına doğru aldığım iPod Nano 5. Nesil 16 GB mor beni hiç yanıltmadı. Hatta şaşırttı bile. Öncekine göre kasası hem daha küçük hemde daha zarif. Ama bu kadar teknolojiyi nasıl bunun içine sığdırmışlar anlamadım, anlayamıyorum. İçini açıp bakayım diyecem de chiplerden başka ne görecem ki.

5. Nesil’in en güzel yeniliği kamerasının bulunması. Kamera fotoğraf çekmiyor, zoom yapmıyor ama son derece kaliteli ve net sesli videolar yakalıyor. Web Cam olarak kullanılır mı denemedim ama laptobun 2 megapiksellik kamerasından daha kaliteli.

Diğer bir yenilik hoparlörü. Tam neresine yerleştirilmiş belli değil. Sesli video izlemeye ve müzik çalmaya yarıyor. Unutmadan radyo da var. Üstelik radyoda geri sarma fonksiyonu da var. Ama manuel aramada sadece tek rakamları istasyonları görüyor (98.1, 97,3 gibi). Ancak otomatik aramada tek çift fark etmeden tarıyor. Radyoyu kullanabilmek için kulaklığın takılı olması gerekiyor. Kulaklık takılı iken de hoparlörü kullanamıyorsunuz.

Bunun dışında bilgisayardan attığınız videoları da full ekran olarak izleyebiliyorsunuz.

Harekete duyarlı sistemi sayesinde videoları düz veya yan pozisyonda izleyebiliyorsunuz. iPod’u hareket ettirerek oyunlar (top yuvarlama gibi) oynayabiliyorsunuz. Müzik dinlerken yan tutarak albümler arasında kolay geçiş yapabiliyorsunuz.

Kilo sorunu olanlar için fitness adıyla bir sistemi de var. Attığınız her adımı sayıyor. Kilonuza ve yaş durumunuza göre verdiğiniz kalori miktarını da hesaplıyor.

Şarj süresi 24 saate kadar gidebiliyor. Ama ekranı fazla kullanmadığınız sürece. Ekran ışığının fazla yanması, oyun oynamanız, radyo dinlemeniz, video izlemeniz şarj dayanım süresini 3-4 saate kadar düşürebiliyor.

Son olarak 16 GB aldığıma pişman oldum diyebilirim. Çünkü şimdiye kadar ancak 4 GB’lik MP3 atabildim. 8 GB kesinlikle makul. Ekstra 8 GB için 100 lira fazla vermek size kalmış.

7 Comments on “Yeni Oyuncağım: iPod Nano 5. Nesil 16 GB

  1. Otomatik taramada da yalnızca tek sayılı radyo istasyonlarını arıyor benimki. Böyle saçmalık görmedim.

  2. bence bu adamlar işi biliyor. Ipod 5.nesili alalı 1 hafta oldu inanılmaz güzel bir alet. herkese tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir