Perfume ~ Hepsi bir parfüm için

Perfume

Uzun zamandır izlediğim en güzel, en orijinal, en etkileyici filmlerden biri Perfume. Böyle filmi nasıl yaptılar derken Alman bie edebiyatçının romanından uyarlandığını öğrendim.

Filmde yetim bir çocuğunun sıra dışı koku alma yeteneği ile bir parfüm yapma macerası anlatılıyor. Filmi izlerken çocuğun bir deli veya şizofren olduğunu düşünebilirsiniz. Beyni sadece koku almaya, aldığı kokulara sahip olmaya odaklanmış. Öyle ki bir kedinin kokusunu almak için kediyi kaynar kazana bile atabiliyor.

Filmin finali ise bana göre çok kötü. Dünyayı ele geçirebilecek bir güce sahipken insanın kendini yok etmesi akıl alır gibi değil.

2006 Avrupa yapımı Perfume Türkçe’leştirilen adı ike Koku izlenesi bir film. 2 saat 20 dakikalık süresi uzun gelebilir ama sonuçta bir roman. IMDB notu da 7.8 gibi yüksek bir değer.

One Comment on “Perfume ~ Hepsi bir parfüm için

  1. Bu filmi bende izledim. Sonlara o kalabalığın düştüğü hal hiç iyi değildi. Sanki yapımcılar güçlü bi prodiksiyonumuz var ispatlayalım demişler gibi olmuş. Onun dışında gayet güzeldi. Filmin süresi banada uzun geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir