MATLAB Program Örnekleri

Matlab Örnekleri

Daha önce başlatmış olduğum Bilinmesi Gereken Bazı MATLAB Komutları adlı konudan sonra hazırlamış olduğum MATLAB programlarını da bir konu olarak paylaşmak istedim. Bu başlıkta çeşitli konularda yazılmış MATLAB programlarını bulabilirsiniz. Ayrıca sizlerin yazarken sorun yaşadığınız problemleri yorum kısmı ile bana iletebilirsiniz.

1. Mükemmel Sayıları bulan MATLAB programı (05.04.2011)

Programın ilk döngüsündeki aralığı değiştirerek daha fazla mükemmel sayı bulabilirsiniz. Yalnız bu işlem bilgisayar sisteminizin hızına bağlı olarak bir hayli uzun sürebilir. Bu nedenle aralığı fazla yüksek tutmayın. Mükemmel sayılarla ilgili ayrıntılı bilgiyi wikipedia‘dan alabilirsiniz.

2. y=ax^2+bx+c=o şeklindeki bir denklemin köklerini bulan MATLAB programı (05.04.2011)

Sıkça karşılaşılan denklem türleri için yazdığım programı modifiye ederek kullanabilirsiniz. Determinant değerinin 0’dan küçük olması durumu için sanal kökleri bulan bir program yazabilirsiniz.

3. Alt programa işlem yaptırma örneği (12.04.2011)

“function” konutunun nasıl kullanılabileceğini göstermek için hazırlanmış basit dört işlem örneklerini içeren MATLAB programı. Kodları eklerken alt programları aynı .m file içine kaydedeceğinizi unutmayın. Toplama işlemi dışardan girilen değerlere göre işlem yapmamakta, kendi içerisinde tanımlanacak değerlere göre işlem yapmaktadır. Çıkartma, çarpma ve bölme işlemleri ana programdan girilen değerlere göre işlem yapmaktadır.
Alt programları kaydedeceğiniz dizinin ana programı kaydedeceğiniz dizin ile aynı olmasına dikkat edin, bu harddiskinizin bir bölümü gibi USB belleğiniz de olabilir. Ana programa istediğiniz ismi verebilirsiniz.

4. Bir dizindeki en büyük ve en küçük sayıyı bulan program örneği (17.05.2011)

Dışardan girdiğiniz veya hazır olarak verilmiş olan bir sayı dizinindeki en büyük ve en küçük sayının ne olduğunu bulan program.

29 Comments on “MATLAB Program Örnekleri

 1. Hocam çok teşekkürler bu programı öğrenmek istiyenler için gerçekten çok öğretici kod paylaşımları bunlar.. Bende yeni öğreniyorum fazlasıyla istifade ettim. Matlab sınavım 100 😉 Darısı diğer öğrenmek istiyen arkadaşlara..

 2. Öncelikle cevabınız neden bu kadar çok gecikti merak ettim doğrusu neyse..
  Atatürk Üniversitesi – Erzurum

 3. ve elbette bunlar tek değil.. Sınavda böyle sorulmuyor ama kodlara yorum yapınca orasıyla burasıyla oynayınca çok şeyler katıyor insana demek istedim.. Teşekkürler..

 4. iyi günler benim matlabta kimya mühendisliginin de kapsamında olan bi program yazıp hocaya teslim etmem gerekiyor acillll bana yardımcı olur musunzz ?

 5. Arkadaşlar takıldığınız noktayı yazın çözüm bulmaya çalışayım ama ödevimi, projemi yap şeklindeki taleplere yanıt vermiyorum. Bu işe çok ciddi vakit ayırmam gerek, öyle bir imkanım da yok 🙁

 6. Anlamadım yani gökhan hocam sencede sıkıntı bir hoca diye mi dedin yoksa soruları çok mu basit gördün. Yani bilmiyorum sınavda böyle yorum soruları hemen akla gelmiyor. Hem bizim zamanımızda kalan çok vardı..

 7. Aşağıdaki konunun matlab da programının yazılabilmesı için yardımcı olursanız veya yol gösterirseniz çok sevinirim.

  Konu:Transformations: Householder, U. Hessenberg, triangular form

 8. Merhaba , benim acilen orta zorlukta bir program kodu hazırlamam gerekiyor bunun için konuyu belirlemem gerek fakat hala konuyu belirlemiş değilim mümküne bana sadece enerji ile ilgili bir matlab program konusu bulabilir misiniz?

 9. merhaba arkadaşlar, alt ucu sonsuza uzayan 3 adet prizma için gravite verisi üreten ters çözüm ( parametreyi yoğunluk olarak al) işlemi yapan arayüzü olan program yazmam lazım, bana yardım edebilecek biri varmı ?

 10. merhaba matlab da yıldızlarla 90 derece döndürülmüş içi dolu kare yapmam gerek yani 1 ile başlayıp 5 biticek daha sonra 4 diye azalarak giden bir üçgen olacak nasıl yapabilirim (for kalıbını kullanma zorunluluğum var’)

 11. Selamün aleyküm hocam benim bir ödev vardı yardımcı olabilir misiniz? Ödev matlab kodu ile mobil bankacılık işlemleri tasarlamak yani para yatırma çekme bakiye sorgulama vb. Teşekkürler şimdiden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir