Tasarım harikası: Peugeot RCZ

Peugeot RCZ

Peugeot eski ruhunu kaybedip, sıradanlaşan bir marka. Şimdiki modellerinin neredeyse hepsi tasarım olarak hiçbir iddia taşımayan, dikkat çekmeyen araçlar. Peugeot 106 GTI veya Peugeot 205 GTI çizgisinde bir diğer modelleri yok. Ama Peugeot uzun zamandan sonra adam akıllı bir araç çıkardı: RCZ.

Peugeot RCZ, markanın logosu ile en uyumlu model. Tasarımına dikkatli baktığınızda gerçekten de aslanı andırıyor. Çok kaslı, atik ve rijit. Bugatti’nin bir bufaloyu andırması kadar başarılı.

Peugeot şimdiye kadar otomobillerinin tasarımının kediyi andırmasını istemişti. Ama bu far ve tampon dizaynından ileriye gidememişti. Otomobillerin diğer bölgelerinde kediden eser yoktu. Mesele bir hayvanı andırmaksa Ford Transit’in 90’lar serisi de kedi-gözü diye tabir edilen tasarımdaydı.

RCZ piyasaya çıktığında birçok modele aniden rakip olacak. Tüketici hiç sorgulamadan, sadece kağıt üzerinde teknik verileri karşılaştırarak seçimini yapacak. Audi TT, RCZ’den korkması gereken ilk model. RCZ’ye güçlü motorlar eklenirse Porsche Cayman’a bile rakip olabilir.

Motor demişken RCZ 1.6 litre hacimli benzinli motorlarla satılacak. Tabi ilerleyen zamanlarda dizel motorlarda eklenecek. Benzinli motorlar Peugeot-Citroen ve BMW ortaklığı ile geliştirilmiş. Araçta yer alacak motorları BMW, MINI, Citroen ve diğer Peugeot modellerinde görmek olası. Benzinli motorlar 154 ve 200 beygir güçlerinde. Euro 5 emisyon normlarını da karışılıyor.

Türkiye’deki fiyatı konusunda bir bilgi yok. Ama tahminim en az 65.000 TL’lik bir fiyattan satışına başlanması.

Peugeot RCZ Arka

Son nesil multimedya sistemi – WIP (World in Peugeot)
RCZ’de WIP (World in Peugeot) olarak adlandırılan Peugeot telematik gamının son yenilikleri de sunuluyor. Bu özel multimedya sistemi RCZ’de WIP Sound ve WIP Bluetooth fonksiyonlarından oluşuyor.

WIP Sound ve WIP Bluetooth®
Orta konsoldaki jack tipi bağlantı girişi ile birlikte MP3 uyumlu tek CD’li radyo içeren WIP Sound baz donanımı oluşturuyor. Bu sistem WIP Connect opsiyonu sayesinde Bluetooth® eller serbest telefon kiti ve USB bağlantısı ile tamamlanabiliyor.

RCZ 1.6 THP 200 hp modelinde standart olarak JBL™ hi-fi sistemi sunuluyor. Sistem aşağıdaki bileşenlerden oluşuyor:

 • 2 adet hi-fi medium tweeter;
 • 2 adet hi-fi woofer (Ø 165 mm);
 • 2 adet 6×9 hi-fi koaksiyal eliptik hoparlör;
 • Bağımsız olarak bütün hoparlörleri kontrol eden 240 W gücünde 8 kanallı JBL hi-fi dijital amplifikatör

3 Comments on “Tasarım harikası: Peugeot RCZ

 1. Fiyat tahminimde yanılmadım sayılır. 65.000 TL’den başlamasını öngörüyordum. 69.700 TL’den başlayacak. Ama ilerde kampanyalar ile tahmin ettiğim seviyeye düşer.

  # 1.6 THP 156 bg 6 ileri man. 69.700 TL
  # 1.6 THP 156 bg Otomatik 72.700 TL
  # 1.6 THP 200 bg 6 ileri man. 78.250 TL

 2. En baba versiyonunda baba gibi ses sistemi var. JBL amfi, subwoofer, hoparlör, tiz. Daha ne olsun. Süper araba, yollarda görmeyi merakla bekliyorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir