Yaz stajım bitti

Staj

Geçen sene yapmam gereken ama yaz okulu yüzünden yapamadığım atölye stajımı tamamladım. Kırıkkale MKE Silah Fabrikası’nda gerçekleştirdiğim staj 1.5 ay sürdü.

Staj yeri bulmam bayağı sıkıntılı oldu. Bu sene de yaz okuluna kalıp kalmama durumumu beklerken birçok şirket staj kontejanlarını doldurmuştu bile. Kariyer.net, secretcv.com’a toplam 7 ilana başvuru yaptım. Bursa’da faaliyet gösteren 7-8 firmaya mail gönderdim. Ancak olumlu bir sonuç çıkmadı. Bir vesile ile silah fabrikasına kabul edildim.

Bu staj bayağı yararlı oldu diyebilirim. Okulda görülen birçok bilginin boş olduğunu düşünürdüm ama gerçek uygulamaları varmış. Ama sadece sanayi dilindeki söylemler kitaplardakinden biraz farklı.

Merak ettiğim konulardan biri ısıl işlemdi. Zor bir operasyon olduğunu düşünürdüm ama aslında kolaymış. Ustalık istemeyen, tüm işi tezgahın yaptığı bir işlem. Sadece yüksek yatırım istiyor. Pres, CNC, fosfat kaplama, torna, freze, delme, taşlama vs vs… Her operasyona ait türlü türlü tezgah gördüm.

Şimdiye kadar silahlara karşı bir ilgim yoktu. Aslında elime tabanca bile aldığım yoktu. Ancak şimdi otomobiller kadar olmasa bile silahlara karşı da ilgi duyuyorum. Stajda Türk ordusunun kullandığı MG3, G3, MP5, ve HK33E silahları ile Türkiye ürünü milli keskin nişancı tüfeği Bora 12’yi yakından tanıma fırsatım oldu.

Bu fabrikaya benim gibi farklı bir ilden gelip staj yapmayı düşünenler için şunu söylemeliyim. 15 – 20 iş günlük süre en ideali. Tüm sistemi anlamak ve tezgah kullanmayı öğrenmek 3-4 haftaya sığabilir. Ekstra süre sadece yaptığınız işleri tekrar edersiniz. Fabrika çok aktif olsa işçilere yardım edilir ama fazla bir iş yok. Birde şehirde yapabileceğiniz hiçbir aktivitenin olmaması var. Gündüz sıcağında dışarı çıkmak imkansız. Akşam ise bir yerde oturup dinlenmekten başka bir alternatif yok.

4 Comments on “Yaz stajım bitti

 1. Gökhan ben kadir hoca. hani yurtta çevre düzeni ile uğraşan.
  kırıkkale den bahsederken bizden de bahsetmen güzel. gönül isterdi ki daha fazla ilgilenelim ancak bildiğin gibi sürekli çevre düzeniyle ilgilendik.
  bu arada web konusunda anladğım kadarıyla iyisin. bizim yurdun sitesine de bir link koyarsan sevirinim

 2. Kadir Hoca Merhaba,

  Allah razı olsun yeteri kadar ilgilendiniz. Herhangibir problem yaşamadım. Yazıyı fazla uzatmak istetemedim ama yurt hakkında şunları açıkça diyebilirim.

  Şimdiye kadar kendi servisi olan, öğrenci acıkınca mutfağı ücretsiz açan, bedava kablosuz internet ağı veren, bedava bilgisayar odası sunan, tablete 4 çeşit koyan, yurdun gelişimi ve güzelliği için sürekli uğraşan bir ikinci yurt ile karşılaşmadım. İlim Yayma Cemiyeti hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Ama gördüm ki hacı-hoca gruplarının yönettiği bir oluşum değil. Gerçekten de isminde olduğu gibi tek gaye öğrenciye yardım etmek. Eğitimlerini en iyi şekilde almalarına yardımcı olmak.

  Ben Kırıkkale üniversitesini tercih edeceklere Hasan Sağlam yurdunu içtenlikle tavsiye edebilirim. Ayrıca stajyer öğrenciler de yaz döneminde faydalanabilir. Yanlış bilmiyorsam aylık ücretleri 300 TL ki bu fiyat birçok yurttan daha iyi.

  İrtibat için web sayfasına tıklayabilirsiniz: http://kirikkaleiyc.org/

  Kırıkkale’ye ve yurt personeline selamlar.

 3. Kırıkkale MKE Staj başvuru tarihleri ne zaman diye sorular geliyor.
  Arkadaşlar başvuru için acele edin. Bu sene için stajyer almayacaklarını söylemiştiler ama alırlar gibime geliyor. MKE’nin web sayfasından fabrikaya telefon açarak net bilgi alın.

 4. Hocam bende Kırıkkale MKE de Altay tankının yapıldığı fabrikada staj görmek istiyorum. Bunun hakkında bir bilgin varsa yazar mısın? Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir