TRACKNGO; Kar Paletine Farklı Alternatif

Truckngo Kar Paleti

Kışın ağır geçtiği bölgelerimizden her akşam farklı bir karla mücadele yada yolu kapanan köye ulaşım haberleri izliyoruz. İmkân olan yerlerde bir greyder yada kar küreme aracı yolu temizliyor, peşinden zincirli ambulans geliyor. Saatlerce uğraş, yakıt kaybı, işçilik, makine ücreti de cabası. Sonucunda mutlu son varsa herşeye değiyor ama ya ekipler zamanında yetişemediyse yada ihbar asılsız çıktıysa işte o zaman insan çileden çıkabiliyor. Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere birçok kurum yada kuruluş işi biraz daha pratikleştirmek, masrafı kısmak ve en önemlisi zamanı kısaltmak için kar paletli çözüm buldu.

Türkiye’de kar yağışının etkili olduğu hemen hemen her şehirde kar paletli, dört tekerden çekişe sahip Mitsubishi Pajero yada Fiat Ducato ambulanslar bulunuyor. Basında sıkça başarılı operasyonlarla kendilerine yer buluyorlar. Bu araçların sistemi son kullanıcı için son derece basit ve pratik ancak maliyetleri biraz yüksek.

Kanadalı Ad Boivin isimli şirket bilindik kar paletlerine farklı bir alternatif olma özelliğine sahip. Paletler takılırken, aracın tekerlerini çıkarmadan, tıpkı ayakkabı gibi lastiklere giydirilmesiyle takılmış oluyor. Tabi öncesinde araç altında birkaç parça eklemesi yapmak gerekiyor. İlk montaj birkaç saat sürebilirken daha sonra paletlerin montajı yarım saate tamamlanabiliyor. Böyle bir avantaja sahip.

Trackngo’nun en önemli avantajı aracın yüksekliğini süspansiyona el sürmeden araç yüksekliğini 200 mm kadar arttırmış olması. Karlı yollarda ilerlemenin en büyük zorluğu aracın altının kara oturması nedeniyle ilerleyememe. Lastiğiniz yada zinciriniz ne kadar iyi olsa da araç kara saplandığında ilerlemek imkansız hale geliyor. Dediğim gibi Trackngo’nun araç yüksekliğini arttırması önemli bir avantaj. Bana göre sistemin bilindik kar paletlerinden başka bir avantajı yok. Dezavantajları ise şu şekilde;

– Türkiye’de bu sistemi takabileceğiniz fabrikasyon bir araç yok (özel ithal edilenler hariç),
– 680 kg ağırlığı var,
– Aracın arka süspansiyonu makaslı olmalı,
– Arka aksta otomatik diferansiyel kilidi olmalı,
– Araç üzerinde kış lastiği olmalı,
– Teker çapı 780 mm – 875 mm arasında olmalı,
– Teker genişliği 330 mm’den fazla olmalı,
– Aracın paleti yürütmeye gücü yetecek bir motoru olmalı.. (V6 yada V8)
– Daha iyi bir performans için ön diferansiyel kilidi,
– Ekstrem kullanımlarda araca ciddi zararlar verebilir.

Trackngo’nun en büyük dezavantajı ağırlığı. Her bir paletin ağırlığı 170 kg. Yani toplamda 680 kilogramlık ekstra bir ağırlıkla sürünüyorsunuz. Paletle birlikte gelen ağırlık ve yüksek sürtünme kuvveti düşünüldüğünde bu sistemin küçük araçlar için uygun olmadığını görebilirsiniz. Zaten sistem Amerikan’ların Ford F250 gibi pikap kamyonları için geliştirilmiş.

Sistemin ekstrem kullanımlar için pek uygun olmadığını düşünüyorum. Bozuk zeminli, tümsekli yada çukurlu yollarda sert kullanımlar neticesinde tekeri kucağınıza alıp evin yolunu tutabilirsiniz. Teker başına ekstra 160 kg yük hiç azımsanacak bir değer değil. Ayrıca sıkça rot kırma, şase bağlantılarında yamulma gibi riskleri de var. Yani bu sistem ile aracı pert etmişçesine yıpratabilirsiniz.. Tabi bunlar benim varsayımlarım. Yabancı forumlara önümüzdeki yıllarda kullanıcı yorumları düşecektir. Takip etmek lazım. Ad Boivin firması daha küçük araçlar için de sistem geliştiriyor. Eğer kullanıcı yorumları olumlu yöndeyse aksesuarlar için araba değeri kadar masrafların harcanabildiği ülkemizde girişimciler için kaçırılmayacak ekmek kapısı.

Detaylı bilgi için Trakngo resmi sayfası: http://www.trucktracks.com/

10 Comments on “TRACKNGO; Kar Paletine Farklı Alternatif

  1. Merhaba GÖKHAN BEY.
    Ürün harika bir.ürün Türk telekomdaki kırsal alanda çışan araçlarımıza almak istiyoruz faka t firma ile iletişim kuramadık.
    Ürnün fiyatı hakkında bilginiz varmı veya bu ürünü türkiyede temin etmek mümkünmüdür bilginiz var ise bizimle paylaşabilirmisiniz.

  2. merhaba ismim ibrahim bu ürün türkiyeye geldi bilgi almak için 0533 725 72 19 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz

  3. Baba biz 25000 dolara razıyız adam tek olunca soygunculuk yapmaya çalışıyor 47000 dolar artı kdv diyor herhalde devlet olunca böyle oluyor biz bunu askeriyeye alacağız ama devlet ismini duyunca farklı davranılıyor eyer 25000 dolara alma imkanımız varsa lütfen yardımcı olurmusunuz yoksa Kanada’ya gidip ihracat yapmak zorunda kalacağız

  4. Merhabalar! Öncelikle TRACK N GO kar paletlerinin 2015 yılından beri TÜRKİYE ve ORTA DOĞU distribütörlüğünü yapmaktayız. Ürünlerimizle ilgili olumlu ve olumsuz yapılan bütün yorumlara saygı duymaktayız. Bir kaç yanlış yorumlara en yetkili ağızdan bilgi vermek zorunda kaldık .Öncelikle ürünlerin fiyatları hakkında yapılan yorumlar son derece yanlış ve kulaktan duyma yorumlardır. Yaklaşık 5 yıldır ürünümüzü TÜRKİYE ve ORTA DOĞU ‘da tanıtıp hem ithalatını hem de ihracatını yapmaktayız .Çok faydalı bir sistem olduğu kanıtlanmış olup hem ülkemizde hem de dünya ‘da gerek arama kurtarma ,gerek askeriye gerekse enerji ve sağlık alanlarında kullanılmaya başlanmış ve kullanıcılarına hem maddi hem de manevi olarak çok fayda sağlamıştır .Firmamız ürünlerin sadece satışını değil aynı zamanda yetkili servis yedek parça ve eğitimlerini de sağlamakla sorumlu olup 7/24 servis hizmeti vermektedir .Lütfen ürün hakkında bilgi almak için web sitemizden bize ulaşın.SAYGILAR…

  5. Ben bu ürünü ŞIRNAK ‘ta gördüm çok beğendim gerçekten .Sanırım askeriye kullanıyor .Sağlık bakanlığının kullandıklarından çok farklı .Bizim bu coğrafyada bazen 1 ay köylere gidilemiyor maduriyet yaşıyoruz. İnşallah devletimiz böyle sistemleri daha çok kullanır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir