Citroen C3 1.6 HDi Uzun Dönem Yorumlarım

Citroen C3 Kapak

Seçenekler; az yakan çok kaçan ama sıradan gözüken, az yakan az kaçan ama güzel, çok yakan az kaçan ama büyük, çok yakan çok kaçan ama çok maliyetli.. Bir araba almadan önce aklımdaki belirleyici kategoriler bunlardı. B segment, D segment, MPV vs. bana göre hikaye. Çünkü ihtiyacım olan 2 kişi için yeterli konforu sunabilecek ama gerektiğinde 4 yetişkini rahatlıkla taşıyabilecek bir araçtı. Uzun uzadıya araştırdım, baktım, sorgulattım ve benim gibi çok gezen, çok basan, görünümü önemli değil, ben onu güzelleştiririm dediğim C3’ü buldum. Tam bir yıl kullandım ve hiç pişmanlık duymadım.

Öncelikle Citroen tercihim kurucusu olduğum TRCitroen‘den kaynaklandı. Türkiye’nin en büyük Citroen kulübünü kurup başka marka araca binmek olmaz. Bu markanın çoğu modeli bana hitap ediyor ama ikinci elde uygun modeli bulmak çok zor. Bu nedenle arama kriterlerimi daraltmam kolay oldu.

Citroen C3 Ön Ayder Yolu 2
Citroen C3 Ön Ayder Yolu 2

Aracın beni cezbeden yanları komple cam tavan olup, yarıya kadar açılması, 1100 kg’lik ağırlığı 92 beygirlik turbo dizel motorun çekmesi oldu. 10 saniye civarında 0-100km/s hızlanması, 200 km/s’e dayanan son hızı, 4 metrenin altındaki boyu, ortalama 4.0 litre/100km yakıt tüketimi, bir depo ile (44 litre) 1300km menzile ulaşabilmesi, çizgisinden sapmadan yolu kavraması aracı satın aldıktan sonra iyi ki bunu aldım dedirten güzellikleri oldu.

12 aylık kullanımımda yaklaşık 25.000 kilometre yol yaptım. Herhangibir yolda kalma, arıza yaşamadım. Sadece Gümüşhane’de çalıştığım dönemde kış ortasında aracın 9 senelik orijinal aküsü bitti. Ama 20 metrelik bir mesafede aracı vurdurarak çalıştırdım. Ama keyfi olarak da bayağı masraf yaptım. Önce orijinal teybe AUX bağlantısı yaptım. Hemen peşine arka hoparlörleri değiştirdim. Bunlar da kesmeyince amfi, subwoofer, midbass üçlüsünü bunlardan da memnun kalmayınca ana üniteyi değiştirdim.

Citroen C3 Gece Sürüşü
Citroen C3 Gece Sürüşü

Kullanım Maliyetleri

Citroen C3’te kullanılan 1.6 HDi motor neredeyse tüm Citroen ve Peugeot modellerinde kullanılmaya devam ediyor. Ayrıca Mini, Ford, Volvo gibi markalarda da bu motor kullanıldı. Durum böyle olunca yedek parçası ve bakım malzelerini çeşit çeşit bulmak mümkün. Örneğin 10 liradan 200 liraya kadar hava filtre çeşitleri var. Yağ, polen, mazot gibi filtrelerinde seçenekleri çok. Far gibi yedek parçalarının 6-7 farklı marka seçeneği var.

Aracın kronik sorunları var. Bunların en önemlisi ön takım. Ön takım erkenden bozuluyor. Kullanıma bir etkisi olmasa da bozuk yollarda sesli çalışması rahatsız edici olabiliyor. Rot mili, rot başı, Z rot, salıncak burcu, rotil gibi parçaların komple değişimi 400 TL civarına hallolabiliyor.

İlk nesil C3’lerin kronik sorunlarından diğeri ise direksiyon kutusu. Elektrik destekli direksiyon 6-7 yıl dayanım gösteriyor. Ancak sorunu garantili şekilde çözebilen çok sayıda direksiyon kutusu tamir ustası bulunuyor. Makyajlı kasalarda yani 2006 üzeri versiyonlarda bu sorun ortadan kalkmış. Ben böyle bir sorun yaşamadım.

Citroen C3 C4 Beraber
Citroen C3 C4 Beraber

Ses Sistemi Tercihlerim

 • Sony XS-GT1338F 3 Yollu, 13 cm Hoparlörler; Arka kapılara taktım. Vasat performansı var. Direk teybe bağladım. Yüksek seslere çıkıltığında sesi bozuyor.
 • Sony XS-N1620C 16 cm Mid Bass Takımı; Aracın ön kapılarındaki orijinal Harman – Becker® ses sisteminden fazla bir farkı yok, amfiye bağlamama rağmen etkili basslar hissettirmiyor.
 • Pioneer 1000W Champion Series Woofer: Giriş seviyesi woofer, performansı vasat.
 • Roadstar RDA 6040, 4 kanal, 2400W amfi; İki ay kullandım, yandı. Subwoofer ve ön kapılardaki mid-bassları besliyordu. Garanti kapsamında tamir edildi ancak daha kullanmadım.
 • HiFi HF-804D 3200W amfi;  Altı ay kullandım, sorun yaşamadım. Ebadı Roadstar’a göre daha küçük bir ürün. İçerisinde bir soğutucu fan var ama aşırı ısındığında kendini korumaya alıyor. Bassları daha net veren, yüksek seslere çıkıldığında sesi bozmayan bir ürün. Memnun kaldım.
 • Pioneer DEH-X3750UI teyp; Aracın orijinal Siemens RD4 teybine göre ses kalitesi müthiş derecede değişti. CD, Aux, USB, telefon, iPod gibi çeşitli ürünleri destekliyor. Çift amfi çıkışı profesyonel uygulamalar için uygun. Ekran ve tuş takım renklerinin ayrı ayrı değiştiriliyor olması aracın gösterge renklerine uyum sağlayabilmesini sağlıyor. Direksiyon kumandasının pasif kalması dışında memnun kaldım.

Lastik Tecrübelerim

 • Maxxis MA-P1 185/60 R15 Yazlık Lastikler: 20.000 kilometreye yakın kullandım. Patlama, aşınma, yıpranma yaşamadım. Sert virajlarda araç savrulamasını arttırıyor. Konfora bir etkisi olmadı. Kuru yada yağmurlu zeminlerde sert frenlemelerde kayma yaşamadım, ABS’yi istemedikçe devreye sokmadı. Bu marka için kötü yorumlar kadar iyi yorumlar da var. Kullanım sürem boyunca memnun kaldığım, orta karar bir lastik.
 • Nokian WR D3 185/60 R15 XL Kış Lastikleri: Maxxis’lere göre her açıdan iyi lastikler. Maxxis’teki araç savrulması bu lastiklerde yok. Kar ve buz performansı çok iyi. Bunda aracın ufaklığının, hafifliğinin ve lastiklerin dar oluşunun etkisi de var. TRCitroen’deki tavsiyelerimle çok kişi bu lastiği tercih etti. Ayrıca Nokian WR D4 adında yeni bir versiyonu daha çıktı.
Citroen C3 Arka Ayder Yolu
Citroen C3 Arka Ayder Yolu

Aracı 5 Ekim 2015’te bir başka TRCitroen üyesine kilometre sayacı 128.000’e gelmek üzereyken sattım. Yerine aldığım 2006 Citroen C5 1.6 SX ile ilgili yorumlarımı ilerleyen zamanlarda yazacağım. Her iki araç için forumda açtığım konuların linkleri şunlar:

3 Comments on “Citroen C3 1.6 HDi Uzun Dönem Yorumlarım

 1. Ben de C3 kullanıcısyım 6 yıldır .(2007 1.6HDI)
  Cömert ve dürüst yorumlar paylaşmışsın.
  Ön düzenek ve direksiyon kutusu baş ağrıtıcı.
  Alacaklar uzun yıllar kullanırım edası ile yaklaşmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir