Deli Dumrul ~ Kolpa halk kahramanı

Deli Dumrul

İzleyen arkadaşların mutlaka izle, çok komik bir film dediği Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde isimli Türk filmini izleyeme nail oldum. Efenim film yanlış zamanda yanlış yerde  bulunarak bir mafya cinayetinin altında kalan yağız bir delikanlının kolpa hayatını konu alıyor.  Delikanlı cezasını çeker, hapisten çıkar, çıktığı gibi inzibatlar kolundan tuttuğu gibi askere götürür. Askerdeki yiğitliğiyle Deli Dumrul lakabını alan Durul mahallesine döner. Sıradan mahalle kabadayısı hayatı onu beklerken bir anda gerçek mafyanın içinde bulur kendini.

Mafyalar ihaleleri istedikleri gibi sonuçlandırıyor, esnaftan haraç alıyor, diğer mafyalarla çatışıyor. Ama ne hikmettirki filmde yer alan iki mafya babasınında iki benden büyük takım elbise giyen ikişer üçer elemanları var. Bu elemanlar mafyanın yavuklusuna mafya babasının yanında alıcı gözüyle bakmaktan geri kalmayacak kadar gözü pek elemanlardır.

Filmin ilk başlarında aklıma Recep İvedik geldi. Filmin ortalarına doğru haklı olduğumu anladım. Deli Dumrul, Recep İvedik’in başarısından yola çıkılarak çekilmiş, ondan esinlenen, halkın içinden çıkan, ağzından argo sözlerin eksik olmadığı bir karakterin hikayesi.

Filmde seçilen oyuncular ve oyunculuk tam bir felaket. Özellikle Sema Öztürk’ün (Fatoş). Bunu en iyi psikiyatrist arkadaşına babasının asıldığı öğrendiği sahnedeki gülme ile ağlama arasında gidip gelmeye çalıştığı sahne gösteriyor. Onun dışında Dumrul’un annesinin kendini yırta yırta söylemeye çalıştığı Karadeniz şivesi de yapmacıklığını göz önüne seriyor.

Filmin türünde “komedi” yer alıyor ama zatı şahaneye komik gelen sahneler sadece korucuların diyalogları. Özellikle yaşlı korucu (Selahattin Tasdögen)’in diyalogları ve hareketleri filmin gerçek anlamda komik sahneleriydi.

Film, IMDB sayfasında az sayıda kullanıcıdan 4.5 oy almış bulunmakta. Bende buna 4 tam oy buna destek olmuş bulunuyorum.

İyi seyirler.

One Comment on “Deli Dumrul ~ Kolpa halk kahramanı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir