Google Chrome 6 Çıktı

Google Chrome

Gün geçmiyor ki Google internet tarayıcısı Chrome’nin yeni bir versiyonunu çıkarmasın. Dün sessiz sedasız Google Chrome 6 çıkmış. Internet Explorer ve Opera’dan sürüm numarası olarak geride kalan Chrome, ciddi değişiklikler yapmasa bile sürümlerine numara atlattırıyor.

Aslında Firefox kullanıyorum ama alternatif internet tarayıcılarının çıkması işime gelmiyor değil. Çünkü web sayfaları Internet Explorer’ın özellikle 6 ve 7 nolu sürümlerinde düzgün çalışmıyor. Windows XP kurulumu ile birlikte gelen IE6 tam bir baş belası. IE’da web sayfalarının gelişmiş özellikleri çalışmıyor, tablolar kayıyor, çok yavaş ve bidolu güvenlik açığı barındırıyor. Bu yüzden birçok sayfa Internet Explorer 6 ile gelen ziyaretçiyi kabul etmiyor. Özellikle bu konuda Facebook’u kutlamak lazım. IE6 ile gelen ziyaretçileri kabul etmiyor. Kullanıcılara farklı tarayıcı alternatifleri sunuyor. Google’de benzer şekilde anasayfasında Chrome’nin linkini veriyor.

Gelelim Chrome 6’ya. Bu tarayıcıyı sık kullanan birisi değilim ama gözüme çarpan ilk değişiklik mavi renkli kısımların yerini gri tonlarına bırakmış olması. Bununla birlikte üst alan daha da küçülmüş. Ayarlar tek bir simge altında toplanmış. İngiliz anahtarına tıkladığınızda zum özelliğinin eklenmiş olduğu fark edilen ilk detay. Bunun dışında full ekran seçeneğinin bir kısayolu da buraya yerleştirilmiş. Google bu sürümle birlikte bazı güvenlik açıklarını kapadığını açıkladı, bununla birlikte sayfalar daha hızlı açılıyormuş.

Chrome özellikle netbok kullanıcıları için biçilmiş kaftan. Çünkü web sayfalarını görüntülemek için ayrılan alan diğer tarayıcılardan daha fazla.

Buyrun indirin: http://www.google.com/chrome

2 Comments on “Google Chrome 6 Çıktı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir