İzledim ~ Miss Congeniality 1 & 2

Miss Congeniality

Miss Congeniality Türkçeleştirilmiş karşılığı ile Güzel Dedektif‘in baş rolünde Sandra Bullock oynuyor. Bu kadının izlediğim 3. ve 4. filmleri. Sandra Bullock’un ilk kez The Propasal (Teklif) filmini izlemiştim. Filmdeki oyunculuğu beni gerçek manada etkilemişti. Kadın gerçekten rolünün hakkını veriyor. Bu filmden uzun bir süre sonra da The Blind Side (Kör Nokta) filmini izledim ki bu filmi favori filmlerim arasına ekledim. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu iki filmden sonra Sandra’nın filmlerini eskiye dönük olarak temin etmeye başladım. Bunlardan ikisi yazının konusu olan Miss Congeniality.

Güzel Dedektif 1, 2000 yılında çıkmış. Konusu FBI’de görevli pasaklı ve yalnız bir kadının güzelliğinin keşfedilmesi ve bir operasyon için güzellik yarışmasına sokulması. Sandra, filmdeki adıyla Gracie Hart üslerine karşı kendi başına buyruk bir ajanı canlandırıyor. Bu özelliği onu çoğu kez rezil ederken finalde vezir ediyor.

Birinci filmde Sandra’nın bakımsız hali ve lakayıt hareketleri gerçekte böylesi olmaz dedirten cinsten. Kısmen de olsa abartılmış.

Filmin devam niteliği taşıyan ikinci filmi 2005 yılında vizyona girmiş. Bir devam filmi için 5 yıl beklenilmesi ilginç. Hiç yoktan konular bağımsız olabilirmiş. İkinci film ilki kadar başarılı değil. Bunu belki de ilkini İngilizce ikincisini Türkçe olarak izlememe bağlamış olabilirim ama IMDB’de verilen puanlarda yanılmadığımı kanıtlar türde.

İkinci filmde birincisi gibi kısa bir konuya sahip. Birinci filmde güzellik yarışmasında galip gelen kız kaçırılıyor Sandra ve onun siyahi arkadaşı onu kurtarmak için uğraşıyor. Olay bundan ibaret.

İki filmi de izledikten sonra akılda fazla bişe kalmıyor, etkileyici bir etki de bırakmıyor. Bence bunda en büyük etken senaryo.

Eğer izlenecek film arıyorsanız Sandra Bullock’un başrolünde oynadığı The Blind Side filmini mutlaka izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir