Tatil, okul, projeler, ödevler…

BMW F1

Staj nedeniyle bir hayli kısalan yaz tatili bitti. Erzurum’a döndüm, ders seçimleri, ders kayıtları, ev düzenlemeleri,  proje ve ödevlerin tayini derken 2 hafta uçup gitti. Sezon oldukça stresli başladı.

Bu dönem geride kalan 3 seneden çok daha yoğun geçiyor. Üniversiteler kış oyunları bu sene Erzurum’da yapılacak. Bu nedenle dönem arası tatilin süresini uzatmışlar. Kısalan dönemi de hafta sonlarına ek dersler koyarak çözmek gibi harikulade bir fikir ile halletmişler (!)

Asıl mevzulara geleyim. Meslek Seçmeli ve Bitirme Ödevi derslerinden “Elektrikli Araba” konusunu Mücahit Aras ile beraber seçtim. Fatih Yüksek’i de 3. grup elemanı olarak kadroya dahil ettik. Konuyu seçtiğimde hocalar bayağı şaşırdı. Yapabilir misiniz falan diye sordular. Hemen konunun mahiyetini birkaç cümle ile özetledikten sonra ikna etmiş oldum. İlgi çekici olmayan, medyatik değer taşımayan projelerdense elektrikli araba çok daha jenerik.

Yaklaşık beş gündür ummalı bir çalışma yürütüyoruz.  Erzurum sanayisine gittik. Şarj dinamasu, akü, diferansiyel sistemi gibi parçalara baktık.  Memleketten BMW lisanslı 1/10 F1 RC arabamı ve 3-4 adet elektrik motoru yollattım. Diferansiyel sistemini incelemek için güzelim aracı param parça ettik. Evim tam bir harp alanına dönmüş vaziyette. Her taraf civata, makine parçası, tornavida… Aracı toplayabileceğimi sanmıyorum. Kendi aramızda bilim için feda ettik deyip geçiştiriyoruz.

Elektrikli araba konusunda nereye kadar gidebiliriz, neler yapacağız önümüzdeki haftalarda netlik kazanacak. Bizim için en zor gördüğümüz konu diferansiyelden başlancıgı yaptık. Fren, şarj, amortisör, direksiyon gibi bizi bekleyen birçok aksam var.

Okul işleri bir kenara, hafta sonu ne olmuş tam anlamadım siteler kapanmış. Sunucu çalışıyormuş, IP adresi blokelenmiş. Olaydan bir gün sonra haberim oldu. 2 güne yakın siteler kapalı kalmış. Yarım senedir sıkıntı yaşamadığım serverin bu şekilde sorun çıkarması hoş olmadı. Yeni IP adresleri ile mesele çözüldü.

Yazacak daha çok şey vardı aklımda ama kırkyılın başı açtığım MSN messenger sayesinde uçup gitti.

One Comment on “Tatil, okul, projeler, ödevler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir