TRCitroen.com Projesini Tamamladım

TR Citroen

Geçen yıl onbeş gün gibi bir boş vaktim vardı. O arada bir web sayfası yapmak istedim. Aklımda Citroen için sayfa açmak vardı. Fırsat bu fırsat diyerek kolları sıvadım. Google’nin ilk on sayfasında marka ile ilgili Türkçe bir fun sayfasının olup olmadığına baktım. Hiçbir Citroen hayran sayfası ile de karşılaşmayınca hemen trcitroen.com alan adını regledim.

Aklımda nasıl bir sayfa yapacağım konusunda fikir yoktu. Joomla’yı kurayım gerisi gelir düşüncesiyle kurulumu yaptım. Uzun arayışlar sonucu da orta yollu bir tema buldum. Birkaç konu ekledim ama bunun Joomla ile olacak iş olmadığına kanaat getirdim. Kolay olsun, sadece konuları modere ederim diyerek Joomla’yı kaldırdım SMF kurdum. Kategorileri oluşturdum, birkaç konu ekledikten sonra backlink desteği verdim. Birkaç aya forum tutulur diye düşündüm ama yanıldım. Ne gelen var ne giden. 2010 yılının başlarına doğru da SMF’yi kaldırıp şimdiki sayfanın temeli olan WordPress’i kurdum.

Site ile ilgilenecek vaktim olmadığından yaklaşık 7 ay site baygın bir vaziyette durdu. Ağustos ayının başlarına doğru da tekrardan ele aldım. Gokhanhizal.com’da kullandığım temaya ekstra birkaç özellik daha ekleyerek TRCitroen’e kurdum. Şimdi ortaya içime sinen, başarılı olduğunu düşündüğüm bir sayfa çıktı.

Resim galerisine 1800’den fazla yüksek kalitede resim ekledim. Sırf resimlerin boyutu 500 mb’yi geçmiş durumda. İlerde bu sayı araç sahiplerinin resimlerini göndermesiyle birlikte birkaç GB olacak gibi.

Slogan olarak Türkçe Citroen Bilgi Bankası ifadesini kullandım. İlerde forum sistemi kurarsam pek uygun bir slogan olmayacak. Çünkü forum üyelerinin araçlarına sitenin stickerını yapıştırdığı düşünüldüğünde pek hoş olmaz. Ama o zamana kadar bu şekilde iyi.

Citroen sahiplerine, Citroen marka araç almak isteyenlere ve markaya gönül vermiş herkese hayırlı olsun.

11 Comments on “TRCitroen.com Projesini Tamamladım

 1. Hayırlı olsun. İnşallah başarılı olursun. Citroen modelleri hakkından ziyade, modellerin ve motor seçeneklerinin kendi aralarında karşılaştırması ve yaşanılan sorunlar hakkında bilgilendirici yazılar yazarsan, çok daha ilgi çekici olur.
  Çünkü insanlar, araçlar ile bir sorun yaşadıklarında artık ilk olarak netten sorguluyorlar.

 2. Teşekkür ederim Suat Abi. Dediğin tamamen doğru, yavaş yavaş o konulara da değineceğim ama öncesinde bilgiye ihtiyacım var. Zamanla araç sahipleriyle bir ekip oluşturmaya çalışacağım.

 3. Siteyi gezdim çok değerli bilgiler var. Ayrıca eğlendirici videolar harika. Başarılarının devamnı dilerim.

 4. Sitenizi ziyaret ettim oldukça emek harcanan bir site olmuş elinize sağlık. citroen ile ilgili güzel bir kaynak sağolun.

 5. Merhaba;
  Site ile ilgili bir sorun mu var trcitroen artık erişilemiyor uzunca bir süredir. Arıza mı yoksa site mim kapandı

 6. Arkadaşlar Gökhan siteyi kapatmış.. Uygun bir teklif veren olursa 1 yıl önceki site yedeği, sosyal medya hesapları vs. verecekmiş. Bilgilerinize..

  Ben en azından site domain adını alsam yeterdi, sıfırdan tekrar başlatırdım 🙂

 7. Öncelikle sitenin kapanmasına çok üzüldüm. Bu sitenin kapanmasında en büyük sorumlu bence Citroen markasının bizzat kendisidir.

  2014 yılının Aralık ayında bizzat Bayraktar Holding’e mail atarak, kendilerinden iletişim kanalarının güçlendirilmesi konusunda destek istedik. Çümkü forum olarak Citroen kullanıcılarının ilk adresiydik ve bize destek vermeleri dolaylı olarak kendilerininde çıkarınaydı. Ancak Baylas Otomotiv yetkilileri Sevi Hanım ve Pınar Hanım hem telefon, hem de mail ortamından yaptığımız çağrılara yanıt vermediler.

  Bugün itibariyle Citroen markasının Türkiye’deki konumu ortada. Zamanında peynir ekmek gibi C2, C3, C4 satılan bu piyasada, artık Citroen sadece ucuz Elysee ile ayakta kalmaya çalışıyor.

  Gökhan kardeşimle yüzyüze tanışmış biri olarak, ona da hak veriyorum. Neticede pekçok şeyle tek başına uğraşmak zorunda kaldı. Bence sitenin içinde çok değerli bilgi ve paylaşımlar var. Keşke birileri ilgilense de site ayakta kalsa.

 8. Forumun kapanmasina gercekten cok uzuldum. Cok canli, guzel paylasimlarin oldugu bir forumdu. Yeni bir projen olursa haber verirsin.

 9. Abi bu site nasıl kapanır niye kapanır anlamıyorum. Kapandığından beri kabullenmeyi bırak, her gün açılır umuyla bakıyorum. En kısa zamanda açılır inşallah, beklemedeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir